• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful APIA: Subvențiile care au ajuns în conturi până acum

    Roxana Dobre -

    Subvențiile care au ajuns în conturile fermierilor români pentru toate schemele care se află la plată în prezent! Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a încheiat luna aprilie, până la mini-vacanța de Paște, cu plăți care depășesc, pentru campania 2021, 2 miliarde de euro iar cele mai recente autorizări la plată, centralizate pentru data de 27 aprilie, se pot ”vedea” de astăzi în conturile beneficiarilor.

    Conform datelor transmise de directorul general al APIA, Adrian Pintea, către Agrointeligența-AGROINTEL.RO, la data de 27 aprilie APIA a autorizat 148.972 de fermieri care au transferate în conturi subvenții în cuantum de 20,04 milioane euro.

    ”Pentru intervalul 16 octombrie-27 aprilie, avem total plăți din bugetul Fondului European de Garantare Agricolă (FEGA), plăți directe, suma de 1.763.709.702 euro și din bugetul Fondului European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) suma de 399.215.513 euro pentru schemele de dezvoltare rurală. Din bugetul național s-au plătit până la data menționată 53.896.065  euro. În total către conturile fermierilor au fost transferate plăți în cuantum total de 2.296.158.692 euro”, a anunțat Adrian Pintea prin intermediul Agrointeligența-AGROINTEL.RO.

    Potrivit șefului APIA, agenția merge în paralel cu autorizările și cu primirea cererii unice pentru Campania 2021, care se va încheia pe 17 mai, fără penalizări. Până la 27 aprilie APIA a înregistrat 597.844 de cereri unice pentru o suprafață de 4.469.807 ha.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an

    Ultimele știri

    ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an Răsaduri crescute în pastile de turbă: plantare, îngrijire Vremea intră într-un proces de încălzire. Elena Mateescu, ANM: Vom avea valori de 13-14 grade Celsius Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Raportul USDA de februarie aduce schimbări privind estimările de producție de grâu și porumb