• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Republica Moldova a interzis importurile de carne de porc din România

    agrointeligenta.ro -

    Republica Moldova a interzis importurile de carne de porc din România. Informarea a venit și pe cale oficială și a fost transmisă către asociațiile de producători de carne de porc, procesatori și retailerii din România care au activitate și în Republica Moldova.

    Din informarea ANSVSA reiese că măsura a fost comunicată autorităților române încă din luna martie. ”Urmare a adresei nr. 01-6/679/25.03.2021, transmisă de către Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) din Republica Moldova, vă comunicăm că, în conformitate cu Ordinul ANSA nr. 413/06.11.20217, privind aplicarea măsurilor speciale de protecție împotriva introducerii și răspândirii pestei porcine africane pe teritoriul Republicii Moldova, prin care a fost restricționat temporar importul de porci vii, precum și a cărnii de porc din țările nefavorabile la pestă porcină africană, până la recuperarea statutului de țară/zonă liberă în conformitate cu prevederile Capitolului 15.1 a codului de Sănătate al Animalelor terestre ale OIE, se interzice importul în Republica Moldova din România a cărnii se porc”, se arată în adresa ANSVSA transmisă vineri, 7 mai, producătorilor și procesatorilor de carne de porc.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a încercat în cursul zilei de vineri să ia legătura ce semnatarul adresei ANSVSA, Mihai Ponea – Director General al Direcției Generale Siguranța Alimentelor, însă acesta nu a putut fi contactat.

    Ucraina a blocat importurile de carne de porc din UE

    Cu o zi înainte de informarea ANSVSA, Ucraina a luat o decizie similară cu privire la carne de porc provenită din UE. Serviciul ucrainean pentru siguranța produselor alimentare și protecţia consumatorilor a anunat, joi, 6 mai, suspendarea importurilor de porci şi carne de porc din statele membre ale Uniunii Europene, după descoperirea mai multor cazuri de pestă porcină africană în ţări precum Slovacia, România, Letonia şi Estonia – scrie UNIAN.

    „Potrivit informațiilor oficiale ale Organizației mondiale pentru sănătate animală (OIE), sunt înregistrate cazuri de pestă porcină africană pe teritoriul Uniunii Europene, în special în Slovacia, România, Letonia, Estonia, Bulgaria şi Ungaria. Pentru a preveni introducerea agentului patogen al pestei porcine africane pe teritoriul Ucrainei, Inspectorul veterinar șef a dispus interzicerea importului unui număr de produse din țările menţionate” – se arată într-un comunicat remis, joi, de Serviciul pentru siguranța produselor alimentare și protecţia consumatorilor din Ucraina.

    Conform unei actualizări a situației pestei porcine africane în România, la data de 6 mai, țara noastră avea 350 de focare active de PPA, cu un număr de efective de suine afectate la 153.397 capete.


    Te-ar mai putea interesa

    Omnia Europe a pregătit fabrica din județul Constanța pentru recolta din acest an! Oierul Ioan Suciu: ”Produsele tradiționale nu se negociază! Nu îți convine prețul, nu cumperi” Primărie: Nu mai eliberăm adeverințe fermierilor până nu achită datoriile la bugetul local

    Ultimele știri

    Afacerile fermierilor români, în pericol. Ucraina își majorează exporturile de carne de vită Vremea se schimbă radical! ANM a emis un val de alerte pentru furtuni și ploi abundente Rețeta de pesto cu busuioc proaspăt de grădină