• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Revolta unui fermier: Ministrul Oros – cea mai mare calamitate care ar fi putut exista în agricultură!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Fermierii sunt din ce în ce mai nemulțumiți de activitatea ministrului Agriculturii, Adrian Oros și nu se sfiesc să arate asta! Din cauza întârzierilor la plata subvențiilor și a accizei la motorină, dar și pe fondul altor nemulțumiri generalizate, unii dintre ei au început să-și spună părerea pe rețelele de socializare, și chiar mai mult, să-l regrete pe fostul ministru Petre Daea.

    Daniel Radu, fermier din localitatea ilfoveană Gruiu, a scris pe Facebook câteva rânduri în care își strigă nemulțumirile față de decidenții politici de la nivelul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), numindu-l pe Adrian Oros ”cea mai mare calamitate care ar fi putut exista”.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a preluat integral mesajul agricultorului din județul Ilfov, postat pe pagina sa de Facebook.

    ”Ministrul PNL al Agriculturii românești, cea mai mare calamitate care ar fi putut exista. Unde eşti ”cormorane” Daea? Ia uite ce fac ăștia de la putere:…întârzieri uriașe la plata subvențiilor, diminuarea lor, acciza la motorină este atât de departe ca plată….vorbim despre străini că ne distrug??? Nuuu…distrugerea vine întotdeauna din interior. Oros este un exemplu clar. Asasinat economic, subminarea agriculturii și a economiei naționale. Ai milă Doamne de fermierii români!!!”, se arată în textul fermierului Daniel Radu care lucrează în județ 1.300 de hectare de teren.

    În completarea sa, ca reacție la postare, un alt internaut scrie: ”(…) Mai exact, întrebarea e: pe cine naiba mai dăm vina ca să ne acoperim propria incompetență? Dacă vor continua așa, Coaliția Mediocrității devine un candidat sigur la titlul de cel mai slab guvern de după 1990. Gluma se îngroașă. Scapă cine poate!”, a menționat și ilfoveanul Ion Dabu.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil

    Ultimele știri

    Un român ar putea deveni președintele cooperativelor la nivel european! Agro Fest Connect 2026. Evenimentul East Agro și East Grain în vestul țării a fost un succes! (FOTO-VIDEO) Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit!