• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sorin Minea, Romalimenta: Micii românești intră în legalitate din 20 februarie

    agrointeligenta.ro -

    Comisia Europeană va autoriza joi, 20 februarie, în Comitetul pentru lanțul alimentar, prepararea mititeilor după rețeta tradiționala românească, în condițiile în care, conform noii liste a aditivilor alimentari intrată în vigoare de la 1 iunie 2013, era interzisă folosirea bicarbonatului de sodiu în rețeta de preparare a micilor.

    Regulamentul UE nr. 1129/2011, intrat în vigoare la 1 iunie 2013, stabilește, în cadrul Anexei II, aditivii alimentari autorizați la nivel european pentru categoria preparatelor din carne. Acest regulament afectează în mod direct produsul specific românesc ‘mititei’, întrucât printre aditivii care nu au mai fost autorizați se regăsesc și unii folosiți în mod tradițional la prepararea pastei de mici.

    România, prin intermediul Asociației Române a Cărnii, a solicitat anul trecut CE ca produsul ‘mititei’ să fie inclus în categoria produselor tradiționale care nu sunt supuse acestui regulament, alături de burger și de cârnatul spaniol chorizo. În urma solicitărilor venite din partea României, dar și a altor state membre, CE a fost de acord să revizuiască Regulamentul nr. 1129/2011, anunțându-și disponibilitatea de a finaliza acest proces până la sfârșitul anului 2013.

    „Mititeii românești vor intra în categoria produselor din carne acceptate cu derogări de la directiva europeană, pe 20 februarie fiind votul final pentru acceptarea solicitării depuse anul trecut”, a declarat președintele Romalimenta, Sorin Minea.

    CE a acceptat de principiu încă de anul trecut solicitarea României privind utilizarea bicarbonatului de sodiu în prepararea mititeilor, însă autorizarea, acordul oficial, va veni pe 20 februarie.

    „Acum se votează, dar răspunsul este dat și îl știm toți de câteva săptămâni, votul fiind ultima procedură. A fost acceptat de când am depus, de mai bine de un an, doar că birocrația europeană este precum birocrația românească și acum se dă răspunsul oficial. Am beneficiat de o derogare până acum și pe 20 februarie intrăm în legalitate”, a spus Sorin Minea.

    În România se consumă anual aproximativ 10.000 de tone de mici însă cel mai probabil piața neagră se ridică la 70-80%, estimează Sorin Minea.

    Sursa: Agerpres

    Foto: foodstory.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou!

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: Cota de vânătoare pentru urși – dublată! Despăgubiri urgente și garduri electrice pentru fermieri Veste bună pentru fermierii care au stocat cereale. Prețurile ar putea crește în perioada următoare Crescătorii de porci din România – pregătiți să exporte în China! Mesajul președintelui APCPR Congresul Fermierilor Olteni – Ediția a II-a va avea loc vineri la Drăgășani Atevior Pro Pack, de la FMC, soluția completă pentru buruienile graminee și cu frunză lată din lanurile de cereale