• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Pintea, APIA: ”Adrian Rădulescu a fost un adevărat lider și o voce puternică în susținerea și promovarea fermierilor”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Moartea fulgerătoare a fermierului Adrian Rădulescu a adus un gol imens în sufletele celor care l-au cunoscut, colegi, apropiați sau șefi de instituții. Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea, a declarat pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO că Adrian Rădulescu rămâne în memoria colectivului APIA ca un ”fermier devotat agriculturii românești”.

    ”Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură regretă dispariția prematură a  lui Adrian Rădulescu, un profesionist desăvârșit, un adevărat lider și o voce puternică în susținerea și promovarea fermierilor români. Colectivul APIA este profund îndurerat de trecerea în neființă a unui OM cu suflet mare, prieten, coleg și fermier devotat agriculturii românești. Dumnezeu să îl aibă în paza Sa veșnică! Sincere condoleanțe familiei îndoliate!”, a fost mesajul șefului APIA.

    Adrian Rădulescu a murit la numai 66 de ani, fiind unul dintre cei mai îndrăgiți agricultori, dar și președinte al Asociației Fermierilor din România.

    Adrian Rădulescu a fost nu doar fermier, dar și un lider, o voce a agriculturii. Fost secretar de stat în Ministerul Agriculturii și fost consilier prezidențial, Rădulescu a intrat în lumea agricolă ca moderator, între 2001 și 2007, al emisiunii ”Viața Satului”. Și-a continuat drumul în agricultură și a rămas și aproape de presă, fiind o prezență mereu obiectivă în mass-media, ca invitat în emisiuni în care mereu prezenta realitatea din sectorul agricol și problemele cu care se confruntă fermierii.

    Se pare că Adrian Rădulescu s-a prezentat miercuri – 19 mai, la spital și a fost internat de urgență. Însă, organismul său a cedat. Potrivit primelor informaţii, cauza decesului ar fi „insuficienţă multiplă de organe”.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a scris despre trecerea prematură în neființă a regretatului Adrian Rădulescu aici: A murit fermierul Adrian Rădulescu!


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR

    Ultimele știri

    Eugen Tomac despre acuzațiile că Istudor, propunerea pentru Agricultură, ar fi un om al PSD: ”Să nu fim mai catolici decât Papa” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Lider PNL: Nicolae Istudor este omul PSD pentru păstrarea controlului în sectorul agricol Condiții pentru redeschiderea târgurilor de animale din satele românești Încă un focar de pesta micilor rumegătoare a fost confirmat într-o fermă. Este al treilea din Mureș