• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 20 mai – Ziua Mondială a Albinelor

    agrointeligenta.ro -

    20 mai – Ziua Mondială a Albinelor. Începând din 2018, în fiecare an, în această zi sunt sărbătorite harnicele polenizatoare cărora le recunoaștem importanța.

    Inițiativa unei zile internaționale dedicate albinelor a aparținut Asociației Apicultorilor din Slovenia și a fost susținută și de federația ROMAPIS prin apelul făcut eurodeputaților români de a sprijini acest demers în anul 2016.

    Albinele sunt cele mai importante vieţuitoare de pe pământ. Ne dau hrană sănătoasă, întreţin 78% din flora autohtonă şi aduc venituri, Uniunii Europene, de peste 14 miliarde de euro, pe an, din vânzarea produselor apicole.

    Statisticile arată că, la nivel global, în ultima sută de ani, populaţia de albine s-a redus cu 30%. În România, însă, numărul familiilor de albine a crescut cu aproape un milion, în ultimii 10 ani.

    În 2019-2020, România ocupa locul doi în UE, după Spania, la număr de familii de albine. În schimb, la noi, numărul apicultorilor s- a înjumătăţit în ultimul deceniu.


    Te-ar mai putea interesa

    Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume Arabia Saudită a cumpărat 300.000 de tone de grâu. Surse probabile: România și Rusia ”Regele castraveților” din România și-a dărâmat toate serele. Vrea să o ia de la capăt în afacerea cu legume

    Ultimele știri

    Problemele cu cadastrul gratuit au ajuns în Parlament. Vot pentru intabularea terenurilor agricole Ioan Jula, unul dintre pomicultorii care a suferit pierderi uriașe în acest an: ”Când lucrezi și pierzi, apoi baiul e mare” Donații record pentru fermierii ale căror tractoare au fost confiscate în cadrul protestelor