• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Schemă de tratament pentru pomii fructiferi după ploile de mai

    agrointeligenta.ro

    Schemă de tratamente pentru pomii fructiferi după ploile de mai. Cu ce stropim pomii fructiferi după un val de ploi, de precipitații abundente pe parcursul a mai multe zile. Umiditatea și temperaturile în creștere din luna mai favorizează a apariția bolilor și atacul dăunătorilor, așa că se impun câteva stropiri pentru a preveni ca pomii să fie afectați.

    Tratamentele care se aplică pomilor după ploi fac obiectul unui mesaj pe care inginerul Marius Roman, fondatorul Pepinierelor Roman, îl transmite colegilor pomicultori. ”Precipitațiile mult așteptate au ajuns și în zona de sud a țării unde exista riscul să se instaleze seceta pe fondul temperaturilor ridicate din ultimele 2 – 3 săptămâni, curenții de aer/vântul destul de puternic și nu în ultimul rând lipsa precipitațiilor consistente, din ultimele 3 – 4 săptămâni”, a explicat ing. Roman care sunt beneficiile valului de ploi din ultima jumătate a lunii mai.

    Tratamente care se aplică pomilor după ploile de mai

    Tratamente la pomi după ploi: Amestec de fungicide cu insecticid

    După ce ploile se opresc, la pomi se recomandă aplicarea unui tratament complex care să combine fungicide cu insecticide, dar și cu fertilizanți foliari. Schema de tratament este valabilă atât pentru semințoase (măr, păr, gutui etc.), cât și pentru sâmburoase (cireș, vișin, prun, cais, nectarin, piersic etc.)

    Schemă recomandată pentru stropirea pomilor după ploile de mai

    După ce se va încheia această perioadă cu nebulozitate ridicată, recomand aplicarea unui tratament complex, în care să folosim un fungicid sistemic (Signum, Chorus, Luna Experience, Switch, Score s.a.) în combinație cu un fungicid de contact (Merpan, Dithan, Folpan s.a.). La cele două fungicide se va adăuga și un insecticid (Movento, Coragen, Karate Zeon s.a.). Se poate completa și cu un îngrășământ foliar (Cropmax, Atonik s.a.), este recomandarea pomicultorului iflovean care a fondat la Afumați una dintre cele mai cunoscute pepiniere din România.

    În schema de tratament care se aplică pomilor după ploi trebuie ținut cont de timpul de pauză, respectiv timpul de la aplicarea tratamentului și până la consumul fructelor. ”Aici mă refer în special, în cazul soiurilor extratimpurii de cireș, care în marea majoritatea a zonelor, vor intra în pârgă în perioada următoare și cel târziu spre sfârșitul lunii mai s-au începutul lunii iunie, vor ajunge la maturitate de consum (în contextul unei primăveri mai reci, care a întârziat maturarea fructelor cu circa două săptămâni)”, a atras atenția inginerul Marius Roman.


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record

    Ultimele știri

    Caniculă la pachet cu furtuni. ANM anunță vijelii și ploi torențiale, de marți Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” FMC a prezentat la Ziua Grâului și Orzului soluțiile pentru fermierii care vor performanță Ce se întâmplă cu taxa CBAM care a scumpit îngrășămintele? Fermierul, singurul care o plătește! Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură