• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful APIA: Plata subvențiilor pentru toți fermierii până pe 30 iunie!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ședință pentru subvențiile fermierilor la APIA! Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, Adrian Pintea, a convocat vineri conducerile centrelor județene și a aparatului central al APIA la o întâlnire de lucru ce s-a desfășurat în sistem videoconferință.

    Conform unei postări pe pagina de Facebook a APIA, principalele subiecte aflate pe ordinea de zi au vizat:

    ”Directorul General a punctat în mod deosebit realizarea în premieră la nivelul APIA a controlului administrativ ”în masă” (in batch) al cererilor unice de plată depuse in Campania 2021 și a subliniat importanța respectării graficului de efectuare a plăților aferente Campaniei 2020 și a solicitat ca tot personalul implicat în autorizare sa fie mobilizat, astfel încât nici un fermier sa nu rămână neplătit până la data de 30 iunie”, arată sursa citată.

    Reamintim că termenul limită pentru subvențiile APIA, pe suprafață și cap de animal, expiră vineri, 11 iunie. Fermierii au mai avut la dispoziție din 18 mai când s-a încheiat campania pentru anul 2021, încă 25 de zile în care cererea pentru bani s-a depus cu penalizări de 1 la sută pentru fiecare zi de întârziere.

    În intervalul 18 mai-11 iunie fermierii au putut depune la APIA cererile unice de plată, cu penalități de 1% zi de întârziere. Pe 17 mai APIA a finalizat campania de primire a cererilor fără penalizări iar potrivit datelor transmise de Agenție, în intervalul 1 martie – 17 mai au fost depuse un număr de 802.956 cereri unice de plată pentru o suprafață de 9.823.979 hectare. De pe 18 mai fermierii au avut la dispoziție 25 de zile pentru depunerea cererii unice, cu penalizări de până la 25 la sută din subvenții.


    Te-ar mai putea interesa

    Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile!