• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Inteligența artificială în agricultură. Anunțul făcut de la Bruxelles de eurodeputatul Dan Motreanu

    agrointeligenta.ro

    Inteligența artificială poate veni cu o serie de soluții la provocările din sectorul agroalimentar și poate fi utilizată pentru a construi un sistem alimentar sustenabil în UE, arată europarlamentarul român Dan Motreanu. Acesta anunță că a participat astăzi la reuniunea comună a Comisiei de Agricultură și Dezvoltare Rurală (AGRI) și a Comisiei de Inteligență Artificială în Era Digitală din Parlamentul European, pe tema: „Cum poate inteligența artificială (AI) să promoveze tranziția către o viitoare agricultură mai inteligentă și mai durabilă?”

    ”Populația globală crește rapid. Se estimează că până în 2050, pe tot globul vor fi va ajunge la 9,8 miliarde de oameni. Este un semnal și pentru sectorul agricol care ar trebui să-și dubleze producția de alimente, utilizând aceleași suprafețe de teren. Agricultura se confruntă deja cu provocări majore, precum gestionarea efectelor schimbărilor climatice tot mai accentuate și scăderea fertilității solurilor în urma practicilor agricole intensive”, prezintă eurodeputatul român provocările actuale.

    Inteligența artificială poate veni cu o serie de soluții la aceste provocări și poate fi utilizată pentru a construi un sistem alimentar sustenabil în UE, precizează Motreanu.

    ”AI poate asigura o alimentație mai sănătoasă prin reducerea la minimum a utilizării îngrășămintelor, a pesticidelor și irigațiilor, precum și prin susținerea productivității și reducerea impactului asupra mediului. Numeroase ferme din Europa utilizează deja AI pentru a monitoriza mișcarea, temperatura și consumul de hrană pentru animalele lor, în timp ce alte ferme investesc în dezvoltarea unor roboți pentru diverse munci, precum culesul fructelor. În același timp, culturile pot fi supravegheate cu ajutorul dronelor, care colectează informațiile de care fermierul are nevoie pentru a lua decizii care să-i sporească producția: necesarul de apă, de îngrășăminte și de ierbicide pentru fiecare metru pătrat de teren. Cu ajutorul AI se economisesc resurse, se crește productivitatea și se obține o raționalizare a chimicalelor utilizate și, implicit, o reducere a impactului asupra mediului”, mai arată eurodeputatul român.

    Utilizarea AI în sectorul agricol nu înseamnă însă că locurile de muncă vor dispărea – dă asigurări Motreanu: ”Vor apărea noi locuri de munca de înaltă calificare remunerate corespunzător, precum: controlorii de drone, programatorii, supraveghetorii roboților agricoli și a utilajelor autonome”.

    Conform reprezentantului român în Parlamentul European ”pentru o bună implementare a tehnologiilor AI în sectorul agricol în toate statele membre, UE accelerează prin intermediul fondurilor de coeziune conectivitatea la internet în bandă de mare viteză în zonele rurale. Totodată, prin intermediu Politicii Agricole Comune (PAC), UE trebuie să consolideze sprijinul financiar și transferurile de cunoștințe și de tehnologii pentru toți agricultorii, indiferent de mărime”.


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma”

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a anunțat ce ferme vor primi sprijin consistent începând cu anul 2028 Leafcalco – doze mici, efect mare: noul game changer din agricultură ANM – noi avertizări de vremea rea. Ploi, lapoviță și ninsoare până în Vinerea Mare Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Autorizare a insecticidului Irazu™ de la FMC, pentru utilizare în situații de urgență pentru combaterea celor mai periculoși dăunători din culturile de rapiță