• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier moldovean cu 12 ha de cireșe care stau neculese: ”Nu am unde le vinde!”

    agrointeligenta.ro

    Problemele producătorilor agricoli sunt similare pe ambele maluri ale Prutului. O dovedește cazul unui pomicultor moldovean care a acceptat să vobească deschis despre locul produselor locale la raft și situația importurilor din Republica Moldova.

    Serghei Ivanov, producător în Republica Moldova, din satul Pârlița, raionul Fălești, susține că are 12 ha de cireșe și nu are unde să le vândă.

    Imagini de la fața locului au fost publicate de Democrația Acasă, transmite Știri.md.

    ”Livada este moștenirea părinților mei pentru noi, copiii. Este un an critic. Este al treilea an când nu ne putem realiza marfa. Primii doi ani au fost calamitățile naturale, piatră, secetă, iar în acest an ploile. Am ajuns la concluzia că marfa noastră nu avem cui să o vindem.

    Am ajuns, producătorii, să muncim și să nu avem cui să dăm marfa. Am investit în agricultură pentru a avea un trai mai bun, însă nu m-am gândit niciodată că voi mediatiza pe rețelele sociale problema mea. Mă doare când văd în supermarket cireșe de import, mă doare când mă duc la piață și nu am cui să vând cireșe”, declară bărbatul.

    Mai mult, agricultorul susține că deschiderea supermarketurilor i-a afectat foarte grav pe producătorii autohtoni.

    ”Pe rafturi se bagă marfă străină, iar marfa noastră nu este. Am mers la un supermarket ca să le propun marfa mea, însă mi-au zis că nu-i interesează. Suntem obligați să scoatem livezile și să renunțăm. Suntem o țară agrară, dar importăm foarte mult. Noi nu suntem protejați în niciun fel de stat”, a mai menționat bărbatul.


    Te-ar mai putea interesa

    Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale

    Ultimele știri

    Caniculă la pachet cu furtuni. ANM anunță vijelii și ploi torențiale, de marți Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” FMC a prezentat la Ziua Grâului și Orzului soluțiile pentru fermierii care vor performanță Ce se întâmplă cu taxa CBAM care a scumpit îngrășămintele? Fermierul, singurul care o plătește! Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură