• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunțul APIA de astăzi pentru crescătorii de animale!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță că continuă campania de primire a cererilor privind acordarea ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin, în anul 2021, în contextul crizei economice generate de pandemia COVID-19 până la data de 9 august 2021.

    ”Până în momentul de față au fost înregistrate la APIA 2.701 de solicitări pentru un efectiv total de 43.092 capete bovine”, anunță APIA într-o postare pe pagina dedicată de Facebook.

    Conform sursei citate, beneficiari sunt crescătorii care dețin animale din speciile bovine (taurine și bubaline), respectiv, persoane fizice, persoane juridice, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care au în posesie permanentă animale înscrise în RNE, în calitate de proprietar de animale și/sau proprietar de exploatație.

    Plata ajutorului de stat se efectuează până la data de 31 decembrie 2021.

    Criterii de eligibilitate

    APIA reamintește că ajutorul se acordă fermierilor care:

    -Dețin minimum 3 capete bovine cu vârsta de minimum 16 luni la data de 31 ianuarie 2021, la care se pot adăuga și bovine cu vârsta de minimum 7 luni la data de 31 ianuarie 2021, în exploatația cu cod ANSVSA, înregistrate în RNE;
    – Să fi produs și valorificat lapte în luna ianuarie 2021;
    – Beneficiarul ajutorului de stat poate să fie diferit față de deținătorul animalelor la data de 31 ianuarie 2021 pentru următoarele cazuri, cu condiția ca data schimbării formei de organizare/radierii/decesului să fie cuprinsă între 31 ianuarie 2021 și data depunerii cererii de solicitare a ajutorului de stat în sectorul bovin:
    – Beneficiarul este persoană fizică autorizată – PFA, întreprindere individuală – II, întreprindere familială – IF, iar animalele figurează în RNE la data de 31 ianuarie 2021 pe CNP reprezentant PFA / II / IF;
    – Beneficiarul persoană fizică (CNP reprezentant PFA / II / IF), iar animalele figurează în RNE la data de 31 ianuarie 2021 pe CUI PFA / II / IF;
    – Beneficiarul este moștenitor, iar animalele figurează la data de 31 ianuarie 2021 pe CNP al persoanei decedate.
    – Să fie înregistrați în registrul unic de identificare, denumit în continuare RUI și să dețină cod unic de înregistrare atribuit de către APIA;
    – Să nu se afle în reorganizare, lichidare sau faliment, la data de 31 decembrie 2019, conform evidențelor Oficiului Național al Registrului Comerțului sau în cazul persoanei fizice nu a fost emisă o decizie definitivă a instanțelor judecătorești de constatare a falimentului până la data de 31 decembrie 2019.
    – Beneficiarii care solicită ajutor de stat pentru efectivul de bovine, pot solicita și ajutorul de stat pentru cantitatea de lapte produsă si valorificată;
    -Ajutorul de stat pentru cantitatea de lapte livrată și valorificată se acordă dacă beneficiarii solicită și ajutor de stat pentru efectivul de bovine.


    Te-ar mai putea interesa

    Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții!

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!