• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef Oficiu Fitosanitar: După noua legislație, ca să utilizezi pesticide trebuie să ai o atestare profesională!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Schimbări importante pentru fermierii care utilizează inputuri! Coordonatorul Oficiului Fitosanitar Mureș, ing. Marian Pogăcean, face un apel fermierilor pentru respectarea condițiilor de mediu, respectiv utilizarea durabilă a pesticidelor. Printre acestea se numără atestarea profesională, obligativitatea instruirii fermierilor în ce privește tratamentele la plante, și nu în ultimul rând verificarea mașinilor de erbicidat.

    „Începând cu acest an, și din 2023 cu siguranță, noul exercițiu financiar al Uniunii Europene înăsprește condițiile de mediu, legat de această utilizare durabilă a pesticidelor. După noua legislație, ca să utilizezi pesticide trebuie să ai o atestare profesională. Deocamdată există o restricție mai dură legată de studii, e nevoie minim de liceu cu Bacalaureat, dar garantez că în 2023 va fi nevoie de doar 10 clase”, a punctat specialistul.

    Acesta a subliniat că fermierii care ”pică” la control vor fi verificați și cu privire la documentele privind atestarea profesională de utilizare a pesticidelor.

    ”Nu știu dacă în acest an se cere, dar este posibil ca în eșantionul de control, una din obligații va fi această instruire pe care trebuie să o aibă fermierii”, a subliniat ing. Marian Pogăcean în cadrul unei întâlniri cu fermierii organizată în localitatea Vălenii de Mureș, potrivit www.zi-de-zi.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat

    Ultimele știri

    Parlamentul European a dat undă verde noilor tehnici genomice. Ce înseamnă pentru fermieri ”O surpriză pentru toată lumea”. Tanczos Barna, ironic cu privire la licitația pentru softul APIA Cum să ai o campanie de recoltare fără pierderi în 2026: Avantajul transportului de cereale cu semiremorci tip siloz Cercetare și modernizare în pastoralismul montan: ICDM Cristian îmbină pășunatul tradițional de la Păltiniș cu tehnologii avansate pe loturile experimentale Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi!