• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros despre recolta de grâu 2021: ”Producțiile vor fi foarte mari”

    agrointeligenta.ro

    Se fac estimări privind evoluția prețurilor la pâine, a declarat ministrul Agriculturii, Adrian Oros. Până nu se încheie campania de recoltat nu se va știi exact situația producției de cereale.

    ”Nu știm dacă se va scumpi pâinea, sunt doar estimări, previzionări, calcule și până nu terminăm recoltatul și nu vedem exact calitatea grâului, eu nu m-aș exprima că grâul de anul acesta va fi mai puțin și mai prost. Prețurile pâinii nu depind doar de producția internă. (…) Eu nu aș alerta populația, producțiile vor fi foarte mari”, a spus ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale Nechita-Adrian Oros, miercuri seara, la TVR, invitat la Tema Zilei.

    Declarațiile ministrului au venit pe fondul semnalelor transmise de fermieri care au comunicat că ploile abundente din acest an au redus calitatea recoltelor. În plus, cei din Morărit și Panificație, care au anunțat recent că pâinea și celelalte produse de panificație s-ar putea scumpi din nou la finalul verii. Patronii din aceste industrii au reclamat că plătesc mai mult pentru gaze naturale, energie electrică și pentru materia primă.

    “Preţul este foarte mare în acest moment, nemaiîntâlnit până acum la recoltare (…) peste 800 de lei tona de grâu. (…) Probabil grâul cu indici buni de panificaţie va fi rar şi scump. Dacă preţul se menţine la nivelul actual, probabil că în luna august vom vedea efectele în raft”, a vorbit despre situația actuală Aurel Popescu, președintele Rompan.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!