• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Apicultor despre întâlnirea cu ministrul Oros: ”A fost o formalitate care mimează dialogul!”

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Viorel Iosif, unul dintre reprezentanții apicultorilor prezenți la ultima întâlnire cu ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a împărtășit colegilor câteva impresii în urma discuțiilor ce au avut loc joi, 8 iulie, la sediul Ministerului Agriculturii.

    În opinia lui Viorel Iosif, reprezentant al Asociației Apicole „Valea Prahovei”, timpul acordat întâlnirii cu apicultorii nu a fost suficient pentru ca cei prezenți să-și spună problemele, iar dialogul a fost, de fapt, ”o formalitate care a bifat o acțiune de consultare a partenerilor sociali prevăzută de legile europene”.

    Potrivit lui Viorel Iosif, nici crescătorii de albine nu au manifestat maxim interes pentru această întâlnire cu autoritățile. Apicultorul a postat în grupul de Facebook ”Apicultori din România – Exclusiv apicultura”, un mesaj în care explică, nemulțumit, cum a decurs dialogul, mai ales că din 96 de apicultori invitați s-au prezentat doar 8.

    ”Au fost invitați prin e-mail 96 de apicultori și au participat efectiv 8. Timpul afectat a fost de 1 oră și nu toți participanții au avut posibilitatea să se pronunțe. Întâlnirea a fost în nota obișnuită: o formalitate care mimează dialogul și bifează o acțiune de consultare a partenerilor sociali prevăzută de legile europene. U.E. a suplimentat fondurile PNA 2021 și 2022 cu câte 800.000 de euro. Banii au fost repartizați de minister pe măsurile programului, cea mai mare ”felie” fiind repartizată pentru achiziția de material biologic. Am asistat și la niște ”contre” între 2 apicultori care până de curând erau prieteni. Deci, ne-am plimbat până la MADR pentru ca să semnăm o listă de prezență”, scrie apicultorul prahovean, care îi nominalizează pe cei prezenți.

    ”Cei 8 participanți au fost: 2 de la ACA, 2 de la Romapis, 1 din Vâlcea, 1 din Teleorman, 1 din Prahova și 1 din Timiș”, după cum a menționat Viorel Iosif.

    Reprezentanții apicultorilor s-au întâlnit cu ministrul Adrian Oros și secretarul de stat Antal Szabolcs Barabasi pentru a discuta mai multe subiecte fierbinți, printre care și acordarea unui ajutor de minimis pentru sectorul apicol. În final ministrul Agriculturii a promis că va analiza acordarea unui astfel de sprijin, în limita prevederilor bugetare alocate MADR pentru anul 2021. Acest lucru se pare că nu i-a mulțumit foarte tare pe apicultori.

    CITIȚI ȘI: Ministrul Oros – anunț privind posibilitatea acordării unui ajutor de minimis în apicultură


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală

    Ultimele știri

    Primul mesaj al ministrului propus, Tánczos Barna, despre subvențiile fermierilor! Ilie Bolojan, anunț oficial: Vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar la Agricultură Fermierii vor putea angaja mai ușor lucrători străini. OUG aprobată astăzi de Guvern! Florin Barbu după ce a demisionat de la șefia MADR: ”Voi susține o conferință de presă la minister” Surse guvernamentale: Tanczos Barna – ministru interimar al Agriculturii!