• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Roșii ”de România” în lădițe de Turcia! Fermierii acuză un mare retailer că sabotează producătorii români!

    agrointeligenta.ro -

    Roșii aduse din afară și vândute ca produse românești, fără măcar ca retailerul respectiv să se mai obosească să schimbe cutiile în care tomatele au fost aduse din Turcia. Acuzațiile sunt făcute chiar de către producători agricoli care spun că un mare lanț de supermarketuri vinde roșii din afară, de slabă calitate, ca fiind roșii produse în România.

    Fermierii au pornit o adevărată investigație în care au arătat cum roșiile etichetate ca fiind produse în România se află la raft împachetate în cutii care indică proveniența turcească. În mod similar, pepenii de Dăbuleni din același supermarket sunt ambalați în cutii de carton cu însemne grecești.

    Legumicultorul Mihai Chesnoiu din județul Olt, proprietarul Serelor Chesnoiu, a pornit luni, 12 iulie, în Slatina să verifice o informaţie furnizată de un coleg din judeţul Iaşi. Potrivit publicației Adevărul, într-o localitate din Iaşi, legumicultorul respectiv a descoperit în magazinele unui mare lanţ de magazine (pe care nu l-a nominalizat) roşii turceşti vândute sub eticheta de „roşii România“.

    Roșii care poartă etichetă mică, însemn al produselor din import

    Reprezentanţii magazinului nu s-au mai sinchisit nici măcar să schimbe lăzile, astfel că se poate stabili şi regiunea din care sunt aduse tomatele. Mai mult, fermierul din Iaşi a găsit şi tomate care aveau aplicată o etichetă mică, direct pe produs, iar acest lucru s-ar întâmpla doar la roşiile din import, după cum spun fermierii.

    Astfel că fermierul Mihai Chesnoiu a pornit să verifice într-un magazin din Slatina, care face parte din acelaşi lanţ, dacă istoria se repetă şi aici. Surpriza a fost enormă, confirmând, practic, suspiciunea fermierului din Iaşi. „Da, avem „Roşii România“ în lăzi de Turcia. Se pare că cei care s-au ocupat de comercializare şi de import n-au mai avut cartoane necolorate, de ambalare, şi le-au adus în acestea. Roşii verzi, cred că este un nou soi. Haideţi să vedem ce e şi sub“, comentează fermierul în timp ce caută în lada cu roşii puse la vânzare.

    „Îşi bat joc de tradiţie, îşi bat joc de consumatori, îşi bat joc de producători. Roşii verzi. Vă daţi seama cum erau când au fost recoltate?! Observaţi roşia asta lângă ardeiul gras. Incredibil cum pot să-şi mintă clienţii!“, spune fermierul, în timp ce alătură roşia de un ardei gras pentru a se constata cât este aceasta de verde.

    „Ale noastre (roșiile – n.r.) se aruncă pe câmp, ale noastre nu se vând în pieţe, nu pot să intre cu ele în magazine şi ale lor se vând în magazine cu etichete de produs românesc, pentru că asta cere consumatorul“, mai arată Chesnoiu.

    Într-un alt video, acesta spune că a chemat un responsabil de magazin şi vrea să afle ce provenienţă au toimatele roşii. I se răspunde că sunt din România.


    Te-ar mai putea interesa

    Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume ”Regele castraveților” din România și-a dărâmat toate serele. Vrea să o ia de la capăt în afacerea cu legume Mic fermier: ”Am stat cu dovlecii până s-au stricat. N-am reușit să îi vând. Rafturile magazinelor sunt pline de dovleci importați”

    Ultimele știri

    Noua PAC: 40 de ONG-uri, inclusiv Greenpeace, cer reducerea subvențiilor la hectar și creșterea plăților pentru mediu OUG pentru desființarea unor agenții din subordinea MADR. Lista șefilor care rămân fără funcție Melci în valoare de aproape 100.000 de euro, furați dintr-o fermă în pragul sărbătorilor