• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros nu știe că pâinea românilor s-a scumpit! Întrebările jurnaliștilor l-au enervat și a ieșit din conferință!

    Roxana Dobre -

    Adrian Oros s-a enervat și a plecat de la conferința de presă pe care o susținea astăzi la sediul MADR după ce un jurnalist l-a luat la întrebări cu privire la scumpirea pâinii. Ministrul nu știa că prețul a crescut și în locul unor explicații a ales să părăsească sala de conferință.

    Adrian Oros a susţinut la o conferinţa de presă care a avut loc marți, 13 iulie la sediul MADR că preţul pâinii nu a crescut. În momentul în care un reporter Antena 3 i-a atras atenţia că datele de la Institutul Naţional de Statistică îl contrazic, oficialul s-a enervat și a plecat.

    Reporter Antena 3: Preţurile au crescut în ultimul an, arată datele INS. Cum vedeţi acest lucru?

    Adrian Oros: Componenta principala a acrestor creșteri, nu este una care depinde de producție. Anul trecut seceta a produs pagube încât producția de cereale a fost cu 40% mai redusă şi prețul pâinii nu a crescut. Fermierii români trebuie să aibă venituri, ca să poată să îşi continue activitatea. Nu putem să falimentăm fermierii, impunând o plafonare a preţurilor.

    Reporter Antena 3: Dar preţul pâinii a crescut, o arată datele INS CU 5% din iunie anul trecut, în iunie anul acesta.

    Adrian Oros: Mulţumesc!

    Anterior acesta fusese întrebat despre scumpirea generală a alimentelor și a menționat că acest lucru nu are legătură cu ministerul pe care-l reprezintă și că în comparație cu anul trecut, agricultura din România nu se confruntă cu dificultăți precum seceta.

    „Componenta principala a acestor creșteri nu este una care depinde de producție. Anul trecut seceta a redus cu 40% producția și prețul pâinii nu a crescut. Aici vorbim de alte cauze, energie, transport, aceste lucruri au avut consecințe asupra prețurilor”, a afirmat Oros.


    Te-ar mai putea interesa

    Garda de Mediu: Arderea frunzelor și crengilor este infracțiune. Amenda ajunge la 70.000 de lei Bicarbonatul de sodiu, încadrat ca pesticid. Decizia îi nemulțumește pe fermierii care îl foloseau pentru a combate făinarea Preț viței în viu la centrele de colectare, în funcție de rasă și greutate

    Ultimele știri

    Preț miere 2025. Prețurile per kilogram oferite apicultorilor de către un centru de colectare Cea mai bună perioadă pentru a face tăieri la trandafiri toamna O sticlă specială, de culoare galbenă, face legumele să crească mai mult și mai repede