• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fiul patronului Cris-Tim și-a făcut debutul în politică. Radu Timiş Junior, preşedintele Organizaţiei de Tineret PMP Călăraşi

    agrointeligenta.ro

    Fiul antreprenorului Radu Timiș, proprietarul grupului Cris-Tim, a luat decizia de a intra în politică. Săptămâna aceasta, el și-a formalizat aderarea la Partidul Mișcarea Populară, devenind, de miercuri, președintele Organizației de Tineret a filialei din Călărași.

    ”Principiile mele sunt de dreapta, cred foarte tare că noi, tinerele generații, care venim din spate și care avem anumite posibilități, putem mișca lucrurile la nivel de țară și putem dovedi că facem politică din dorința de a realiza ceva pentru această țară, putem face o treabă minunată”, a declarat Radu Timiș jr.

    Radu Timiş junior a absolvit şcoala americană din Bucureşti şi în prezent este student al ASE Bucureşti. Crescut într-o familie de antreprenori el este fiul antreprenorului Radu Timiş.

    Radu Timiş, cel care a pus bazele Cris-Tim, este absolvent al Institutului Naţional de Educaţie Fizică şi Sport din Bucureşti, iar după terminarea studiilor a lucrat ca profesor în Olteniţa vreme de trei ani. Potrivit Adevărul, la începutul lui 1990 s-a întors în Bucureşti şi s-a angajat timp de doi ani ca instructor sportiv la piscina fostului hotel Bucureşti, actualul Radisson. Primii paşi de antreprenoriat au fost făcuţi în 1992, în domenii care nu au nicio legătură cu activitatea din prezent.

    Cris-Tim, companie producătoare de mezeluri a fost înfiinţată în anul 1992. În anul 2008, compania deţinea o cotă de piaţă de 17-18%. Grupul Cris-Tim este format din companiile Recunostinţa, Cristim 2 Prod Com (producţie), Impex Cris-Tim (magazine proprii şi catering), Eco-Ferme (ferme vegetale şi zootehnice) şi Sensconstruct (dezvoltare imobiliară şi construcţii). Grupul a avut o cifră de afaceri de 180 milioane euro în anul 2006.

    Radu Timiș nu este implicat politic.


    Te-ar mai putea interesa

    ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” AgroReclamații. ”Împărțeala” unei primării pentru pășunea comunală îi face pe ciobani să se taie cu cuțitele pe câmp Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive