• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: Numărul focarelor active de pestă porcină africană (PPA) – în creștere!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    În România, numărul focarelor active de pestă porcină africană (PPA) este în creștere. Încă 24 de focare au fost descoperite de la ultima actualizare realizată de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).

    La 15 iulie 2021 erau active 125 de focare pestă porcină africană (PPA), dintre care 2 focare în exploatații comerciale și 1 focar într-o exploatație comercială de tip A, fiind afectate 45.794 de porcine, animale afectate din focarele active, față de 101 focare active, câte erau la data de 9 iulie 2021.

    Foto: ANSVSA

    ANSVSA mai informează că din 2019 și până în prezent au fost stinse 3.221 de focare de pestă porcină africană de pe teritoriul țării noastre.

    Foto: ANSVSA

    Un număr mare de focare de PPA se înregistrează în județul Arad, unde sunt active 4 focare. Totodată, în intervalul 8 iulie 2021 – 14 iulie 2021 au fost înregistrate 30 de focare noi de PPA.

    De asemenea, au fost stinse 6 focare de PPA, în următoarele județe:

    De la prima semnalare a prezenței virusului PPA în România, pe data de 31 iulie 2017 și până în prezent, au fost diagnosticate 5.800 de cazuri la mistreți în 41 de județe. În conformitate cu prevederile europene, cazurile la mistreți se sting după cel puțin 2 ani de la apariția lor.

    Potrivit ANSVSA, situația cazurilor pozitive la mistreți se prezintă astfel:

    Dintre acestea, în intervalul 8 iulie 2021 – 14 iulie 2021 au fost înregistrate 15 cazuri noi de PPA la mistreți.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Încă o instituție a statului controlează sectorul laptelui românesc! UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani BASF a premiat excelența în viticultură: 185 de vinuri au concurat la a XI-a ediție a competiției „Povești cu vinuri românești” Informația Agrointeligența a fost corectă: Nicolae Istudor – propus ministru al Agriculturii!