• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un cioban a rămas fără mai multe oi după un atac al lupilor pe timpul nopții

    agrointeligenta.ro

    Dacă în zonele de munte, urșii sunt o problemă, la șes animalele sălbatice care fac pagube în exploatațiile agricole sunt lupii. Cel mai recent caz este cel al unei turme măcelărite de colții lupilor care au dat atacul pe timpul nopții.

    Un proprietar de turmă de oi a rămas fără mai multe animale după un atac al lupilor la stână sa din zona Luna Șes, Negrești Oaș, județul Satu Mare.

    Atacul a avut loc in noaptea de vineri spre sâmbătă, când lupii au atacat în haită de 6, conform celui păgubit. Aceștia i-au omorât 9 oi.

    ”Eu am o turmă de 430 de capete. Lupii mi-au omorât 9, pe care le-au lăsat acolo mai mult sau mai puțin mâncate, iar altele 7 au fost rănite, iar mai multe au dispărut după atacul lupilor”, afirmă omul pentru www.obiectiv-sm.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS!

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans