• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunțul premierului Cîțu despre funcționarea piețelor și introducerea unor noi taxe în agricultură!

    Roxana Dobre -

    Întâlnire importantă la Guvern, între premierul Florin Cîțu și reprezentanții Federației Agrostar. Șeful executivului a informat pe pagina personală de Facebook faptul că în urma discuțiilor ”și-a luat un angajament ferm” în fața reprezentanților producătorilor români, de a nu introduce taxe noi în agricultură!

    ”Astăzi, în întâlnirea cu Agrostar, mi-am luat un angajament ferm: eu nu voi închide niciodată piețele și nu introduc taxe noi în agricultură. Sunt alături de producătorii români și împreună sunt sigur că găsim soluții pentru a susține o prezență mai mare a produselor românești de calitate pe toate piețele de desfacere din România. În același timp am discutat despre câteva soluții pe care le aplică mai toate țările din UE- transferul unui număr semnificativ de activități (licențiere, clasificare, etc) către asociațiile profesionale din domeniu”, a punctat premierul.

    Acesta a fost abordat în spațiul online și de legumicultorii care au ajuns să își arunce marfa la gunoi din cauza prețurilor mici. ”Am văzut cum aruncă lumea legumele că nu au unde să le vândă…”, l-a apostrofat pe premier Cornel Dragmir.

    Răspunsul premierului nu s-a lăsat așteptat: ”Și despre această problemă am discutat. Căutăm soluții”, a precizat șeful Guvernului.

    Ministrul agriculturii, marele absent de la întâlnire

    Ministrul agriculturii, Adrian Oros, nu a participat la întâlnirea care a avut loc la Guvern. Din pozele postate oficial pe site-ul Executivului se observă că Oros nu a fost invitat la discuții iar despre întâlnire nu este menționat nimic nici pe pagina acestuia.


    Te-ar mai putea interesa

    Primarii se plâng că măsurătorile pentru cadastrul național s-au făcut greșit APIA poate începe plata pentru o subvenție ”restantă” așteptată de fermieri Piața îngrășămintelor în luna martie. Scăderi de preț la uree și alte azotoase

    Ultimele știri

    NGT: Statele membre au aprobat Consiliului UE mandatul de negociere. Ce urmează Premieră: Șase sute de mici proprietari de teren împăduresc 300 ha cu bani din PNRR. Vor primi subvenție 646 euro/ha MADR: Ajutor de minimis de 2.300 de lei pe cap de animal eligibil