• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Veronica Țăran Baciu – numită director general al Agenției Domeniilor Statului

    agrointeligenta.ro -

    Veronica Țăran Baciu a fost numită director general al ADS – Agenția Domeniilor Statului. Aceasta este fiica cunoscutului producător tradițional Ion Țăran Baciu și a venit la ADS din funcția de director al Agenției Naționale a Zonei Montane pe care o ocupa din iulie 2019.

    Pe 15 iulie, Camelia Procop a fost schimbată de la conducerea ADS, fiind ”mutată” pe funcția de director general adjunct al Agenției. În locul acesteia a fost numită Veronica Țăran Baciu. Numirea este una cu caracter temporar pentru că nu s-a organizat un concurs, ci numirea s-a făcut direct.

    Agenţia Domeniilor Statului este instituţie publică cu personalitate juridică, finanţată integral de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Agenția administrează o suprafață de circa 319.000 de hectare aflate în proprietatea statului și care se arendează sau se închiriază pe bază de contract. Anul trecut, ADS a avut încasări de 105.803.125 de lei.


    Te-ar mai putea interesa

    Județul în care târgurile de animale revin în forță! Prima fabrică de ouă lichide din România, inaugurată în prezența ministrului Florin Barbu: ”Parteneriatul dintre stat și privat funcționează” Avans APIA 2025. Subvențiile pentru care fermierii NU primesc prima tranșă de plată

    Ultimele știri

    Franța a interzis exportul de bovine până pe 15 noiembrie din cauza dermatozei nodulare Nou record mondial la tunsul oilor: 502 de oi ”coafate” în nouă ore Fermierii care au protestat la Strasbourg speră că acțiunea va fi urmată de decizii concrete. Daniel Radu, AFF: ”Ne-am simțit susținuți”