• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ciobani atacați de urs pe o pășune. Un bărbat e rănit grav, altul a fost dat dispărut

    agrointeligenta.ro -

    Ciobani atacați de urs când se aflau cu animalele pe o pășune. Trei bărbați au fost atacați de urs la o stână din județul Harghita, la granița cu Suceava. Unul dintre ei este în stare gravă la spital, iar un altul este dat dispărut.

    Unul dintre bărbați, un cioban în vârstă de 45 de ani, este rănit la față, membre și torace. A fost recuperat de pe munte de Salvamont și predat medicilor de la Ambulanță, după ce s-a refugiat, împreună cu un alt cioban, într-o stână.

    A treia persoană, un bărbat de 26 de ani, a fugit în pădure, și este acum dat dispărut. Tânărul e căutat de autorități, dar misiunea a fost îngreunată de lăsarea întunericului.

    La căutări iau parte și specialiștii ISU Iași și ISU Neamț, cu camere de termoviziune.


    Te-ar mai putea interesa

    Cezar Gheorghe: România – la un pas să piardă gurile Dunării. Statul vrea să vândă Administrația Fluvială a Dunării de Jos! Lucian Onea duce mai departe afacerea familiei: 50 ha de livadă și contract cu Lidl pentru producția de suc Florentin Ion, un sucevean care a lucrat în Spania, crește porci din rasa Serrano

    Ultimele știri

    Urgie în luna martie: Cod Roșu de vânt puternic. ISU a emis mesaje RO-Alert! Vremea se răcește brusc! Iarna se întoarce, după temperaturi foarte ridicate Dorin Cojocaru, APRIL: Febra aftoasă este extrem de contagioasă, se transmite inclusiv prin curenții de aer!