• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Explozie puternică la un combinat chimic din Leverkusen, în Germania

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Explozie puternică în Germania la un parc industrial care găzduiește mai multe companii, din Leverkusen. Cinci angajaţi sunt daţi dispăruţi şi alţi câţiva au fost răniţi, unii dintre ei grav, într-o explozie care a zguduit marţi, 27 iulie, un parc industrial din oraşul german Leverkusen, în vestul ţării, provocând o importantă degajare de fum, potrivit Reuters.

    Explozia s-a produs la ora locală 09:40 (07:40 GMT) și a avut loc într-o zonă destinată incinerării reziduurilor din incinta Chempark, un parc industrial pentru uzine chimice. Printre companiile găzduite, peste 30 la număr, se află şi Bayer (BAYGn.DE), Arlanxeo sau Lanxess (LXSG.DE). În urma deflagrației s-a produs și un incendiu la un depozit de carburanţi al unei uzine de incinerare a deşeurilor.

    „Dintr-un motiv încă necunoscut, o explozie s-a produs la Chempark din Leverkusen”, indică un mesaj postat pe contul de Twitter al operatorului acestui parc de companii chimice, care se prezintă drept una din cele mai mari din Europa în acest sector. „Locuitorii sunt rugaţi să intre în încăperi închise şi să ţină uşile şi ferestrele închise”, a fost mesajul companiei în mediul online.

    Evenimentul a fost clasificat în categoria „pericol extrem” de către aplicaţia naţională de alertă la catastrofe. Poliţia din Koln a transmis pe contul de Twitter că există ”pagube importante” şi că mai multe porţiuni de autostradă au fost închise.


    Te-ar mai putea interesa

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus

    Ultimele știri

    APIA a început eliberarea adeverințelor pentru fermierii care vor subvențiile în avans Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Campania AgroReclamații, la MoldAgro Expo: Fermierii pot transmite direct sesizările pe care le au cu privire la autorități și partenerii comerciali! Zilele Horticulturii Bucureștene cu peste 120 de producători și expozanți, la USAMV