• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunțul făcut astăzi de APIA pentru fermieri!

    agrointeligenta.ro

    Anunţul făcut astăzi de APIA pentru fermieri! La Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a avut loc astăzi, marți – 3 august, o întâlnire importantă menită să identifice terenuri care în prezent nu beneficiază de subvenții agricole, dar care pot fi valorificate printr-un program național de împăduriri.

    ”Directorul General APIA, Adrian Pintea, a găzduit astăzi, 3.08.2021, o întâlnire de lucru cu reprezentanții Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (Ministerul Mediului – România) în vederea identificării modalităților de colaborare dintre cele două instituții pentru punerea în aplicare a inițiativei Ministerului Mediului de identificare a terenurilor degradate, care ar fi apte pentru a fi împădurite și care nu se află în evidența APIA pentru acordarea de subvenții, cu scopul efectuării ulterior a lucrărilor de împădurire pe aceste suprafețe”, se arată într-o comunicare oficială a agenției de plăți.

    În cadrul întâlnirii, echipa tehnică de specialitate din cadrul APIA a făcut o scurtă prezentare a sistemului informatic al agenției și a posibilităților de accesare a informațiilor relevante din bazele de date proprii, confirmând disponibilitatea de a sprijini acest proiect ambițios prin transfer de know-how și prin facilitarea accesului la aceste informații.


    Te-ar mai putea interesa

    Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii APIA anunță subvenția care a intrat în conturile fermierilor! Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate”

    Ultimele știri

    Studiu Agricola: Peste 84% dintre români consideră că mesele împreună contribuie la formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase Fermierii intră cu conturile goale în Sărbători. Plata ANT-urilor ”pusă pe pauză” de APIA Motorina ieftină pentru fermieri s-a blocat la Guvern, deși are impact zero asupra deficitului bugetar Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea se strică înainte de Paște. Anunțul meteorologilor pentru următoarele zile!