• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noi pachete comerciale pentru o cultură profitabilă de rapiță!

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Pregătiți-vă campania de toamnă cu noile pachete comerciale din portofoliul FMC dedicate culturii de rapiță: GAJUS® și SUCCESSOR® PRO! Cu aceste două pachete, FMC Agro România vine în ajutorul fermierilor cultivatori de rapiță, cu o combinație echilibrată de produse, menite să păstreze culturile curate și sănătoase până la intrarea în iarnă. Formate dintr-un erbicid, un fungicid și un insecticid, pachetele GAJUS® și SUCCESSOR® PRO asigură un control eficient al buruienilor, bolilor și dăunătorilor care ar putea periclita buna dezvoltare din toamnă a culturilor dumneavoastră de rapiță. Prin achiziția pachetelor GAJUS® și SUCCESSOR® PRO, veți beneficia de o reducere de 9% comparativ cu prețul de listă al produselor individuale.

    Pachetul GAJUS conține 60 l erbicid Gajus®, 12 l fungicid Riza® 250 EW și 2 l insecticid Vantex® 60 CS, pentru tratamentul a 20 ha de rapiță, iar pachetul SUCCESSOR PRO conține 80 l erbicid Successor® Pro, 24 l fungicid Riza® 250 EW și 5 l insecticid Vantex® 60 CS, suficiente pentru aplicarea unui tratament pe o suprafață de 50 de ha de rapiță.

    Erbicidul GAJUS® (petoxamid 400g/l + picloram 8 g/l) este flexibil în aplicare și poate fi aplicat pre-emergent sau post-emergent timpuriu (BBCH00-13), în doză de 2,25-3 l/ha, pentru combaterea buruienilor graminee și a unor buruieni cu frunză lată, printre care și anumite buruieni crucifere. Printre buruienile combătute de erbicidul GAJUS® se numară: Apera spica-venti (iarba vântului), Chenopodium album (lobodă), Capsela bursa-pastoris (traista ciobanului), Galium aparine (turița), Matricaria chamomilla (mușețel), Poa annua (firuta), Papaver rhoeas (mac), Stellaria media (rocoina), Thlaspi arvense (pungulita), Veronica persica (ventrilica) sau Viola arvensis (viorele de ogoare).

    Erbicidul disponibil în cel de-al doilea pachet, SUCCESSOR® PRO (petoxamid 600 g/l), se poate aplica tot în pre-emergență sau post-emergență timpurie la cultura de rapiță, în doză de 1,5-2 l/ha, pentru controlul buruienilor graminee și a unor buruieni cu frunză lată.

    Pentru tratamentul de toamnă, FMC vă recomandă fungicidul RIZA® 250 EW pentru combaterea bolilor ce pot apărea în toamnă (ex. Phoma lingam – putregaiul negru) și pentru efectul secundar de regulator de creștere a plantelor mai dezvoltate ce prezintă risc de alungirea a tijei florale, în vedere creșterii rezistenței la iernare. RIZA® 250 EW este un fungicid sistemic cu spectru larg și acțiune protectivă, curativă și eradicantă.

    Atacul dăunătorilor asupra plantelor în curs de răsărire şi al plăntuţelor abia răsărite, poate duce la compromiterea culturii. Pentru combaterea dăunătorilor din cultura de rapiță care atacă toamna: viespea rapiței – Athalia rosae, puricii cruciferelor – Philotreta spp. sau mai nou fluturele alb al verzei – Pieris brassicae, FMC vă recomandă tratamentul cu insecticidul VANTEX® 60 CS, pe care îl regăsiți în ambele pachete disponibile.

    Pentru mai multe detalii despre produsele din pachete și datele de contact ale echipei de vânzări FMC, accesați www.fmcagro.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”