• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Conferința ”Tendințe și soluții pentru agricultură în 2014”: 45 de companii participante și speakeri de marcă – LIVE TEXT

    agrointeligenta.ro

    Revista Agrointeligența, împreună cu săptămânalul Capital și Networkevents organizează astăzi o dezbatere aplicată despre agricultura inteligentă, la Hotelul Pullman din Capitală.

    “Tendințe și soluții pentru agricultură în 2014″ este evenimentul unde afli cum să ai venituri sigure și riscuri minime în anul agricol care a început și înveți cum să investești inteligent banii de care dispui pentru afacerea ta.

    Restul declarațiilor de la conferință le veți putea citi mâine, tot aici, pe www.agrointeligenta.ro!

    11.00Alex Jurconi, președintele Federației NaționalePRO AGRO prezintă noutățile legate de înființarea primului Fond Mutual din agricultura României. Acesta va fi operabil până în a doua jumătate a anului, iar producătorii agricoli înscriși nu vor fi obligați să fie și membri ai PRO AGRO.

    Stabilirea cotizației la Fondul Mutual a fost stabilită în raport cu despăgubirile primite de către fermieri în ultimii ani.

    Încă din acest an, există bani pentru compensații agricole din FEGA. Plata compensațiilor către fermieri vor putea fi făcute într-un interval de 30 de zile

    Din 2015, potrivit regulamentului UE, Fondul Mutual va putea să acopere și seceta și înghețul.

    conferinta agrointeligenta10.45 Stelian Fuia, președintele Mișcării Agricultorilor din România: ”Agricultura este prioritară pentru toate partidele doar în campanii electorale. Ne mai aducem aminte de ea dacă Doamne-ferește, dă o secetă sau o mană. Fermierii trăiesc vremuri grele. Anul 2013, când am tras linie, în balanță, a fost mai prost decât 2012. În balanță introducem valori – bani, nu tonele de la producție”.

    Stelian Fuia Agrointeligenta10.33 Dr. Liviu Harbuz, vicepreședintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților, prezintă proiectele de lege ce se află în dezbaterea Parlamentului României și care pot aduce schimbări – în bine sau în rău, pentru producătorii agricoli din România. ”Cu o organizare bună a piețelor volante, cred că vom reuși să fim competitivi mai ales în sectorul produselor tradiționale, lege de care vor beneficia mai ales micii producători”, a declarat Harbuz.Liviu Harbuz Agrointeligenta10.15Sorin Minea, preşedintele Patronatului Romalimenta, vorbește despre legătura dintre agricultură și industria alimentară, despre șansele ca produsele românești să se impună pe piața europeană: ”Aș fi mut de admirație dacă nu s-ar mai bate toată lumea să își asume paternitatea reducerii TVA la alimente, ci ar susține toți această măsură”.

    sorin minea10.00 – Vorbitorii din primul panel al evenimentului sunt Stelian Fuia, președintele interimar al MAR, Alex Jurconi, președintele PRO AGRO, dr. Liviu Harbuz, vicepreședintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților, Sorin Minea, preşedintele Patronatului Romalimenta, și Veronica Toncea, directorul general Fondul de Garantare a Creditului Rural – IFN S.A.

    10.00 – Conferința a început! Vlad Macovei, directorul Agrointeligența este moderatorul dezbaterii.


    Te-ar mai putea interesa

    Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Tractoarele care se pot plăti…în cereale. Prețul unui utilaj pornește de la 10.680 de euro+TVA Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern

    Ultimele știri

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Vrei să înființezi o cultură de rapiță? Protejează-te prin programul Rapița de Aur, de la Soufflet Prof. Dr. Bogdan Costea: Terracalco ar trebui să fie prima urgență după recoltat. „Pregătim solul pentru anul viitor” Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Gustări care ajută găinile și rațele să suporte mai ușor canicula. Rețete de ”înghețată” pentru păsări