• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Polonia construiește 19 bazine de acumulare pentru irigarea terenurilor agricole

    agrointeligenta.ro

    Experiența anilor secetoși a determinat guvernanții polonezi să ia măsuri concrete pentru a rezolva problema disponibilității apei pentru agricultură. Guvernul de la Varșovia a anunțat că va demara construcția a 19 bazine de acumulare în care să se colecteze apă pentru irigații.

    Guvernul Poloniei a anunțat lansarea unui program pe termen lung de construire a 19 rezervoare mari pentru acumularea apei, conform jurnaliștilor de la Farmer.pl. Costul total al investiției se ridică la 2,62 miliarde de euro (12 miliarde de zloți polonezi), potrivit unui anunț oficial făcut în cadrul celui de-al IX-lea Forum Intermodal de Transport Fracht.

    Rolul rezervoarelor de apă va fi de a ajuta fermierii în anii secetoși, dar și se a proteja comunitățile de inundații.

    ”Ce ne-a convins să facem acest lucru? Rezervorul Racibórz, care anul trecut a primit un val de inundații, pe care vecinii noștri din sud, fără o notificare prealabilă, l-au eliberat din bazinele lor pe râul Odra. Acest bazin a salvat Opole, Kędzierzyn, Wrocław”, a declarat Grzegorz Witkowski, secretar de stat în cadrul guvernului polonez.

    Potrivit oficialului, programul de construire a unor noi bazine de acumulare poate fi o oportunitate excelentă pentru antreprenorii polonezi, pentru contractanții polonezi care ar putea lua parte la aceste investiții.

    Te-ar mai putea interesa

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare”

    Ultimele știri

    Usturoiul uriaș care se cultivă aproape singur. Un fermier din Giurgiu a recoltat 400 de kilograme și îl vinde cu 30 de lei kilogramul Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Piața cerealelor, la zi. Grâul rusesc pune presiune pe piață iar cotațiile DAP Constanța așteaptă noi semnale De la prevenție la pierdere: cum influențează momentul tratamentului calitatea producției în culturile speciale Cum alegi corect hibridul de rapiță: primul pas care îți influențează producția