• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Județul în care porumbul nu pleacă la export, ci ajunge în fermele de animale!

    agrointeligenta.ro

    O mare parte din porumbul românesc pleacă la export pentru că piața locală nu poate să integreze producțiile unui an normal. ”Baza” acestei integrări o reprezintă fermele de animale care valorifică porumbul în furaj. Este o situație ideală ca recolta să rămână în fermele românești și să nu plece în afară. O situație extrem de rară pe care o mai întâlnim anul acesta în județul Maramureș, spre exemplu.

    Aproape întreaga cultură de porumb de pe cele 18.000 hectare din judeţul Maramureş va fi utilizată de fermierii care deţin ferme zootehnice mici sau mijlocii, spune Mirela Vereş, directorul Centrul de Consultanţă Agricolă Maramureş – AgroCentrum.

    ”La nivelul judeţului sunt plantate cu porumb peste 18.000 de hectare, iar cultura finală, adică după recoltare, undeva pe la sfârşitul lunii septembrie, începutul lunii octombrie va fi folosită de fermieri pentru hrănirea animalelor. În fapt, mare parte din culturile de porumb sunt deţinute de crescătorii de animale. E vorba de cei care deţin ferme de vaci medii sau mijlocii dar şi fermieri individuali. Crescătorii de animale se bazează pe recolta de porumb care e considerată hrana de bază, alături de fân şi alte cereale boabe”, a spus Mirela Vereş, citată de Agerpres.

    Potrivit acesteia, vara argo-meteorologică n-a fost prea favorabilă dezvoltării porumbului.

    ”Vara a fost capricioasă, temperaturi ridicate, uneori şi peste 34 de grade Celsius, ploi puţine sau torenţiale de scurtă intensitate, toate contribuind într-un fel sau altul la dezvoltarea culturilor de porumb. Au fost şi fermieri care la un moment dat s-au gândit să folosească irigaţii pentru a mai ajuta cultura, însă au renunţat din cauza costurilor ridicate la transportul apei, instalaţii de irigare şi motopompe. Totuşi, culturile au rezultat acceptabil şi dezvoltat mulţumitor, chiar având apă puţină în sol”, a precizat Mirela Vereş.

    Fermierii estimează o recoltă de porumb între 5.000 şi 6.000 de kilograme/hectar.

    O parte din porumb s-ar putea vinde prin mini bursa cerealelor care funcţionează în Piaţa Izvoare a municipiului Baia Mare.


    Te-ar mai putea interesa

    Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă