• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cadavrele a mii de păsări – găsite îngropate în spatele fermei avicole administrate de Fănel Bogos

    agrointeligenta.ro -

    Teren otrăvit cu mii de cadavre de păsări îngropare în saci sau la grămadă în spatele unei ferme de păsări din județul Galați. Administratorul societății, Fănel Bogos, a încercat să cumpere tăcerea reporterilor de la Observator, oferindu-se acestora posibilitatea unei sponsorizări în schimbul abandonării subiectului.

    Fănel Bogos este administratorul grupului Vanbet care operează cu 11 ferme de păsări în Vaslui, 8 în județul Galați și 4 în Iași. Vanbet include în Vaslui și câte o fermă de bovine, porci, ovine și caprine.

    Investigația jurnaliștilor de la Observator – Antena 1 a avut loc în satul Bucești din județul Galați, acolo de unde un telespectator le-a trimis o filmare în care se văd mii de găini au fost aruncate în gropi imense, de cel puţin doi metri. Unele în saci, iar altele la grămadă. Terenul otrăvit cu leşuri se află în spatele unei ferme avicole administrată de Fănel Bogos.

    Imaginile din filmare s-au confirmat la fața locului unde echipa de la Observator a mers să documenteze subiectul. Jurnaliștii  au descoperit adevărata amploare a focarului de infecţie. Mirosul este insuportabil şi pe câmp sunt pene şi resturi cât vezi cu ochii.

    Ferma funcționează de 10 ani

    Ferma Vanbet din Bucești funcţionează de zece ani și se află la mai puţin de un kilometru de şoseaua principală care leagă Galaţi de Tecuci şi la doar câteva sute de metri de casele localnicilor. Cel puţin 200.000 de păsări sunt crescute aici anual. Autorităţile locale sunt complet surprinse, deşi dezastrul a fost tot timpul la vedere.

    ”Eu nu pot să cred, nu sunt de acord. Zilnic trec pe aici. Vă spun cu toată sinceritatea – nu cred că ar fi atâta inconştienţă. Vreau să văd grămada”, le-a spus reportterilor Mihai Mitu, viceprimar comuna Iveşti. În fața cadavrelor de păsări, edilul a recunoscut dezastrul de mediu: ”Da, sunt resturi, într-adevăr! Nu ştiu ce caută aici reziduuri de păsări!”

    Administratorul fermei, surprins când vrea să cumpere tăcerea reporterului Observator

    Jurnaliștii au stat de vorbă și cu Fănel Bogos, administratorul firmei, care a dat vina pe un incinerator defect.

    ”Nu e normal să se îngroape, aşa este… O fi fost un sac, doi, cinci de găini…”, a spus Fănel Bogos, administrator fermă avicolă.

    Apoi, când credea că nu mai e filmat, Bogos a încercat o negociere şocantă cu reporterul Observator.

    ”Eu îmi dau seama cât e de rău. Dacă dumneavoastră daţi drumul la material, eu trebuie să chem să îi iau pe ăia de acolo. La o adică, să îi dezgrop şi pe ceilalţi şi să îi îngrop pe toţi. Să facem un contract de sponsorizare, să facem ceva… Poate fac un contract de publicitate, eu ştiu, ce ziceţi?”, i-a ”ofertat” Bogos pe jurnaliștii de la Observator.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Sancționați de Inspecția Muncii, fermierii rămân și fără subvențiile APIA Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale

    Ultimele știri

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele! Întârzierea culturilor – o problemă sau un semnal pentru a interveni de urgență în câmp? Subvenții APIA 2026 – plăți ANT. Cuantumul pentru crescătorii de bovine, calculat diferențiat Pachetul comercial de la FMC – tehnologie completă pentru culturile de cereale păioase, la un preț avantajos