• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu: Statisticile UE plasează România ca fiind primul producator de miere din UE!

    agrointeligenta.ro

    Cele mai recente statistici plasează România ca prim producător de miere în Uniunea Europeană, cu 30.900 tone produse în 2018, și al doilea deținător european de stupi după Spania. Cu un preț mediu de 2,25 euro pe kilogram la producător, mierea polifloră românească este și cea mai competitivă din Uniunea Europeană, anunță europarlamentarul Dan Motreanu, citând datele oficiale publicate de Comisia Europeană.

    ”Uniunea finanțează programele naționale apicole în funcție de numărul de stupi deținuți de fiecare stat membru. În 2020, România a primit sprijin european pentru apicultură în valoare de 5.249.000 euro, el crescând la 6.081.000 euro în 2021 și 2022. Guvernul României participă anual la finanțarea Programului Național Apicol cu o sumă egală, adică încă 6.081.000 euro în 2021 și 2022. În Programul Național Apicol pentru anii 2020-2022, sunt eligibile pentru finanțare 8 măsuri pentru care, în 2020, fondurile au fost distribuite astfel:

    – Asistență tehnică, 31.53%
    – Combaterea invadatorilor de stup și a bolilor, în special, varroaza, 26.32%
    – Raționalizarea transhumanței, 17.39%
    – Măsuri de sprijinire a laboratoarelor pentru analiza produselor apicole, 3.07%
    – Repopularea stupilor, 13.57%
    – Implementarea programelor de cercetare aplicată, 4.26%
    – Monitorizarea pieței, 0.81%
    – Îmbunătățirea calității produselor, 3.04%”, arată Dan Motreanu.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”