• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii din Moșna, în război cu primarul pentru pășunile din localitate: ”Vrea să distrugă initiațiva, gospodăriile, țăranii și bunul simț”

    agrointeligenta.ro

    Crescătorii de animale din localitatea sibiană Moșna sunt nemulțumiți de acțiunile primarului Eugen Roba, care, spun ei, vrea să lase fără sursă de venit zeci de familii de țărani. Săptămâna trecută, edilul a scos la licitație 90 de hectare de pășune, locul unde sătenii își duceau vacile la păscut.

    Localnicii au mers la Primărie, unde s-a ţinut licitaţia pentru terenuri, şi au cerut lămuriri faţă la preţurile stabilite pentru închirierea păşunilor localităţii.

    ”Pășunea constituie baza existenței a circa cinzeci de familii, gospodării țărănești din Moșna”, a declarat fermierul Willy Schuster pe pagina sa de Facebook, unde a anunțat că sătenii se opun licitației, despre care cred că este aranjată și în defavoarea comunității.10000986_763069467066758_1087103423_o 1898704_763069673733404_260468816_osateni mosna

    ”Acești cincizeci de țărani sunt întruniți în „Asociația Crescătorilor de Bovine Moșna” de mai multi ani. Datorită, cred, aderării la UE această asociație n-a a vut prezență și impact, așa cum trebuia, deși toți crescătorii de bovine din comună sunt membrii. Primarul Eugen Roba cu ceva complice a acaparat toate subvențiile UE și naționale in ultimii patru ani pentru aceste suprafețe de pășunat. Dar în tot acest timp noi, țăranii, am lucrat acest pământ cu vacile noastre păscând pe el”, mai spune Schuster.

    Fermierii au anunțat că vor lupta pentru ca pășunile din localitate să nu ajungă pe mâna străinilor. ”Noi, țăranii suntem hotărâți să ne revendicăm dreptul la acest pășunat, chiar dacă primarul cere 300 de lei (adică sută la sută arenda) pe hectar plus impozit, deși impozit plătești doar dacă esti proprietar. Dar el sfidează orice lege sau principiu fiindcă are spate și vrea să distrugă initiațiva, gospodăriile, țăranii și bunul simt. Noi nu ne vom lăsa. Suntem hotărați să pichetăm primăria și să mergem până în pânzele albe. Dumnezeu este cu noi!”, a anunțat pe Facebook cel mai cunoscut fermier bio din România, Willy Schuster.

    1909397_763070990399939_329451578_oPentru că a protestat vehement împotriva taxei fixate la 350 de lei/cap de bovină și a acuzat autoritățile de netransparență, Erwin Albu, unul dintre protestatari a fost imobilizat şi încătuşat de poliţiştii chemaţi la Primărie. Cunoscutul activist din Codlea ceruse juristului instituției, fostul prefect de Sibiu, Silvestru Lupu, ca licitația să aibă loc cu ușile deschise, ca toată lumea să poată auzi discuțiile din sala de ședințe. Pentru atitudinea lui apreciată ca fiind necorespunzătoare, fermierul a fost amendat cu 1500 pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice.erwin albu la primaria mosna1980522_763072220399816_1475096170_o

    Reportaj realizat la fața locului de către reporterii Antena 1 Sibiu

    Foto: Facebook/Grupul de Intervenție Civică – GIC Brașov

    Te-ar mai putea interesa

    Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența?

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!