• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii, protejați de introducerea accizei suplimentare la motorină. Daniel Botănoiu: Agricultorii vor primi 1,8 lei/litru de carburant

    agrointeligenta.ro

    O compensare a creșterii accizei pentru motorina utilizată în agricultură va fi introdusă pentru a proteja fermerii de introducerea taxei suplimentare de 7 eurocenție/litru de carburant. Anunțul a fost făcut de secretarul de stat Daniel Botănoiu, care a declarat că agricultorii vor primi ”prin rambursare în jur de 1,8 lei pe litru, începând cu trimestru al doilea din 2014”.

    „Dacă pentru ultimul trimestru din 2013, agricultorii primesc 1,39 lei pe fiecare litru prin rambursarea diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură, în primul trimestru din acest an, conform noii metodologii de calcul, acest sprijin a crescut la circa 1,51 lei pe litru, iar după 1 aprilie, odată cu majorarea suplimentară a accizei cu 7 eurocenți, Ministerul Agriculturii va compensa creșterea și va plăti fermierilor aproximativ 1,8 lei pe litru”, a declarat secretarul de stat în MADR Daniel Botănoiu, citat de Agerpres.

    Acesta a precizat că subvenționarea pe care o face Ministerul Agriculturii este de 94% din valoarea accizei pe care prețul motorinei de la o pompă o conține. „Fermierii plătesc din acciză doar 21 de euro pe tona de motorina utilizată în agricultură, diferența până la nivelul standard al accizei, de 330,39 euro/tonă, fiind suportată de Ministerul Agriculturi”, a subliniat oficialul MADR.


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii Tratament corect pentru sămânța de floarea-soarelui și porumb AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma”

    Ultimele știri

    Studiu Agricola: Peste 84% dintre români consideră că mesele împreună contribuie la formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase Fermierii intră cu conturile goale în Sărbători. Plata ANT-urilor ”pusă pe pauză” de APIA Motorina ieftină pentru fermieri s-a blocat la Guvern, deși are impact zero asupra deficitului bugetar Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea se strică înainte de Paște. Anunțul meteorologilor pentru următoarele zile!