• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Președintele Iohannis: Guvernul interimar condus de Cîțu – în funcție pe perioadă nedeterminată!

    agrointeligenta.ro

    Guvern interimar pe perioadă nedeterminată. Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat că dacă nu se formează o majoritate parlamentară, actualul executiv va rămâne în funcție.

    Președintele Klaus Iohannis a declarat, astăzi, miercuri – 6 octombrie, că dacă partidele nu se înțeleg atunci Guvernul interimar va rămâne în funcție până se va forma o majoritate în jurul unui premier care să formeze un nou Executiv.

    „Solutiile vor trebui să transpară din consultările care vor avea loc. Eu nu am convingerea că după prima rundă de consultări se va cristaliza o soluție. Este posibil să fie nevoie de încă o rundă de consultări și este nevoie ca partidele să se așeze la discuții în diferite combinații pentru a căuta soluții. Dacă partidele nu se înțeleg, atunci acest guvern interimar va rămâne în funcție până se găsește o soluție. Nu există un înlocuitor, țara nu poate rămâne neguvernată și cred că până la urmă toată lumea va înțelege că e mai bine să avem un guvern cu puteri depline decât un guvern interimar”, a declarat președintele Klaus Iohannis.

    Șeful statului a fost întrebat dacă Florin Cîţu mai poate fi premier în vreo formulă de Guvern după votul din Parlament asupra moţiunii de cenzură şi dacă ia în calcul să facă o nouă desemnare a acestuia.

    ”Orice persoană susţinută de o majoritate parlamentară poate să devină premier. Evident. Aşa scrie în Constituţie, nu există nicio piedică”, a spus Iohannis.

    Despre o posibilă refacere a alianței guvernamentale PNL-UDMR cu USR, președintele a declarat: ”Dacă analizăm faptele, vedem că USR a fost în Guvern, a abandonat guvernarea, a fost cu PSD și AUR pentru căderea Guvernului din care a făcut parte. Aceștia sunt niște pași politici cu mare greutate și nu știu dacă partidele vor putea sau vor dori să treacă peste aceste lucruri. E greu de negociat cu un fost partener care a votat să îți dărâme Guvernul”, a spus șeful statului.

    Vă reamintim că marți – 5 octombrie, Parlamentul României a adoptat moțiunea de cenzură depusă de PSD împotriva guvernului condus de premierul Florin Cîțu. Situația la Agricultură este și mai complicată întrucât, din 29 septembrie, Adrian Oros și-a depus demisia din funcția de ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial

    Ultimele știri

    Anunț de ultimă oră al meteorologilor despre vremea din următoarele zile! Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha APIA a achitat despăgubirile pe anul trecut în conturile a 1.868 de fermieri! Optimizarea ultimei treceri cu azot la grâu: rezultate multianuale obținute la USAMV Cluj-Napoca Tratarea culturilor cu drona. Poziția producătorilor de produse de protecția plantelor – comunicat AIPROM