• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Egiptul a cumpărat 60.000 de tone de grâu românesc la un preț FOB de 276,94 euro/tonă

    agrointeligenta.ro -

    Egiptul a făcut o achiziție de 240.000 de tone de grâu provenind din Rusia și România. Prin Autoritatea Generală pentru Mărfuri de Aprovizionare (GASC), statul nord-african a plătit pentru cerealele românești un preț de 319,97 de dolari, fără transport. Prețul agreat echivalează, la paritatea de astăzi dolar-euro, cu 276,94 euro/tonă.

    GASC a achiziționat întreaga cantitate de grâu – 240.000 de tone, la un preț mediu FOB (free-on-board, adică fără cheltuieli de transport) de 320,51 dolari americani, prețul final fiind de 351m61 de dolari americani pe tonă. Cantități urmează să fie livrate în luna noiembrie, conform Agricensus.

    Trei cantități de câte 60.000 de tone au fost contractate prin traderul Solaris din Rusia la un preț FOB de 320,69 de dolari din portul Novorossiysk și de 351,99 de dolari/tonă, cu tot cu transport.

    Cele 60.000 de tone de grâu românesc au fost cumpărate de egipteni de la traderul Cargill, la un preț FOB Constanța de 319,97 de dolari/tonă, cu un preț final de 350,47 de dolari/tonă.

    Livrarea cerealelor se va face în perioada 11-20 noiembrie.

    La licitația sa anterioară, care s-a închis pe 8 septembrie, Egiptul a rezervat 300.000 de tone de grâu ucrainean și rus pentru livrare în perioada 25 octombrie-3 noiembrie plătindu-se un preț de 313 dolari/tonă FOB și 344,93 dolari/tonă CFR.

    Egiptul este cel mai mare importator de grâu din lume și se așteaptă să importe 13 milioane de tone în anul de comercializare 2021/22, conform datelor USDA.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Tăierile la pomi fructiferi pentru începători. Ghid pas cu pas APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne

    Ultimele știri

    O nouă lovitură pentru cercetare. Guvernul a redus indemnizația pentru doctor științific la numai 500 lei brut Alertă de știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine NU a fost, de fapt, cauzată de cerealele din Ucraina AIPROM avertizează: Utilizarea produselor neautorizate, chiar și de origine biologică, poate avea consecinţe negative! Motorină mai scumpă în campania agricolă. Prețul per litru a depășit deja 8,3 lei și continuă să crească Consiliul Concurenței a autorizat preluarea magazinelor La Cocoș de grupul care deține Lidl și Kaufland