• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă ANM în vigoare de astăzi până luni! Vreme extremă în weekend: ploi, vânt și chiar ninsori!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Alertă emisă astăzi de către Agenția Națională de Meteorologie (ANM) care anunță o vreme extremă în următoarele zile când se estimează temperaturi din ce în ce mai scăzute pe teritoriul României. Astfel, meteorologii au emis o informare de temperaturi scăzute, precipitații moderate cantitativ, predominant ninsori la munte, la peste 1500 de metri altitudine și intensificări temporare ale vântului.

    Avertizarea este valabilă de astăzi, vineri, 8 octombrie până luni, pe data de 11 octombrie, ora 10:00.

    În intervalul menționat vremea va fi deosebit de rece în cea mai mare parte a țării, cu valori termice în cursul zilelor mult mai coborâte decât mediile multianuale specifice datei.

    Totodată, meteorologii anunță ploi în jumătatea sudică a țării pe parcursul zilei de vineri (8 octombrie) și în noaptea de vineri spre sâmbătă (8/9 octombrie), iar sâmbătă și duminică (9 și 10 octombrie) mai ales în vest și sud-vest.

    La munte, în special în Carpații Meridionali, la altitudini de peste 1500 de metri, vor predomina ninsorile și pe alocuri se va depune strat de zăpadă. Cantitățile de apă vor depăși pe alocuri 15…25 l/mp, iar izolat în Banat și Oltenia 30…35 l/mp.

    Temporar vântul va prezenta intensificări în vestul Carpaților Meridionali, în sudul Banatului și pe litoral, cu viteze de peste 60…70 km/h iar local și în regiunile sud-estice, sudice și în restul zonei montane, unde rafalele vor fi în general de 45…60 km/h, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii