• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Gardurile virtuale pentru bovine – rezultate foarte bune în fermele din Noua Zeelandă

    agrointeligenta.ro -

    Gardurile virtuale pentru bovine sunt testate cu succes de fermierii din Noua Zeelandă. Fără a fi vizibile limitări privind suprafața de pășunat, animalele sunt organizate pâlcuri, iar printr-o aplicație de pe telefonul mobil, fermierul poate transmite unei vaci sau grupului de vaci, în ce direcție să se îndrepte sau când să vină spre adăpost.

    Aplicația pe care o folosesc crescătorii de animale se numește Halter și reușește să ”comunice” cu vacile prin intermediul unui dispozitiv pus la gâtul animalelor și prin care acestea primesc ”comenzi” cu ajutorul unor prin bipuri și vibrații.

    Dezvoltatorul aplicației Halter este fiul unor fermieri în Waikato, Noua zeelandă. Craig Piggott, fondatorul și CEO al companiei Halter, s-a gândit cum ar putea să ușureze viața crescătorilor de animale care întâmpină dificultăți în mutarea vacilor pe pășuni.

    ”Vacile au fost deja obișnuite cu gardul fizic. Acesta este un semnal vizual. Noi convertim pur și simplu acest semnal vizual într-un semnal audio. Animalele înțelepte învață repede ”, explică el.

    Cum funcționează gardurile virtuale

    Totul a început cu un gard virtual – folosind tehnologia de poziționare GPS pentru a identifica pășunile. Dacă vacile se apropie de graniță, bipurile le spun să se retragă. Un „puls” rapid de vibrație de la guler le încurajează să meargă mai departe.

    Tehnologia senzorilor din guler detectează, de asemenea, când o vacă șchioapătă sau este în căldură, făcându-l un instrument valoros pentru gestionarea sănătății animalelor.

    Totodată, software-ul permite fermierului să măsoare cu precizie cantitatea de substanță uscată necesară pe vacă și să determine suprafața de pășunat în consecință.

    Sistemul Halter este conceput pentru efective de lapte de la 200 la 1000 de vaci.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide