• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • George Cățean: La cantina din Parlament nu am văzut niciun produs de la ferma X sau fermierul Y!

    agrointeligenta.ro

    Niciun produs local în cantina de Camera Deputaților, niciun produs local la cantina din Senatul României. Ministrul desemnat al Agriculturii, George Cățean, i-a criticat pe parlamentari că nu oferă un exemplu în susținerea producătorilor locali.

    George Cățean, în calitate de ministru desemnat al Agriculturii, a fost audiat astăzi, marți – 19 octombrie, de către comisiile reunite pentru agricultură din cele două Camere ale Parlamentului României. Întrebat cum va sprijini producătorii locali, George Cățean le-a reproșat deputaților și senatorilor că nu reprezintă un exemplu pentru susținerea producătorilor români întrucât la restaurantele unde mănâncă aleșii poporului nu se găsesc deloc produse locale.

    ”La cantinele din Parlament nu există niciun produs local”, a spus George Cățean. ”Am mâncat astăzi acolo dar nu am văzut nici măcar un produs despre care să fie menționat că este din materie primă de la ferma X sau de la producătorul Y”, a mai spus ministrul desemnat al Agriculturii.

    George Cățean este ministru desemnat al Agriculturii în Cabinetul Dacian Cioloș, premier desemnat care va merge mâine, miercuri – 20 octombrie, pentru a cere încrederea plenului reunit al Parlamentului României.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată!

    Ultimele știri

    Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui ANSVSA începe vaccinarea oilor contra pestei micilor rumegătoare! Primele județe unde se face imunizarea ovinelor Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Piața cerealelor, la zi. Prețurile actualizate DAP Constanța: grâu – 219 euro/tonă, rapița – 530 euro/tonă Val de ploi torențiale! ANM avertizează asupra unor acumulări de peste 70 l/mp