• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lista judeţelor unde fermierii au anunțat că au avansul APIA în conturi!

    agrointeligenta.ro

    Fermierii care au încasat avansul APIA, sumele care au început să fie autorizate din această săptămână. Atât pentru suprafață, cât și pentru animale – ovine sau caprine, producători din mai multe județe ale țării au anunțat că au banii în cont.

    Pe grupul de Facebook SUBVENȚII APIA, mai mulți fermieri au anunțat că au banii de avans în conturi. Iată care sunt județele de unde au venit confirmări privind viramentele bancare:

    Acestea sunt județele unde membri grupului au confirmat primirea banilor, iar numărul celor care anunță încasarea banilor este în creștere pe măsură ce fermierii își verifică situația conturilor, dar mai ales pe măsură ce trec mai multe zile de la începerea plăților.

    Plata avansului APIA a demarat din 18 octombrie și se va derula la nivel național până pe 30 noiembrie, urmând ca din 2 decembrie să înceapă plata regulară.

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a reușit să autorizeze la plată în primele 3 zile de la demararea avansului din campania 2021, circa 264.865 de fermieri, a anunțat joi, 21 octombrie, directorul instituției de plăți, Adrian Pintea. Conform acestuia, suma transferată către conturile beneficiarilor a ajuns la 337.000.000 euro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Avertismentul unui șef APIA pentru fermieri! Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor!