• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Oros a semnat în numele fermierilor un acord privind suprafețele cu plante proteice

    agrointeligenta.ro -

    Acord pentru creșterea suprafețelor culturilor proteice ca măsură ce are o contribuție importantă la realizarea obiectivelor Acordului Verde European și ale “Strategiei de la fermă la furculiță”. Documentul, o declarație declarația comună a miniștrilor agriculturii din țările din regiunea celor Trei Mări, a fost semnat la Cracovia, în Polonia, de către ministrul demisionar și demis al Agriculturii, Adrian Oros.

    Aflat la Cracovia, Oros a transmis doar informația că a semnat acordul, fără a face public conținutul acestuia.

    ”Ministrul Adrian Oros a semnat azi, 25 octombrie 2021, la Cracovia, declarația comună a miniștrilor agriculturii din țările din regiunea celor trei mări – Bulgaria, Croația, Republica Cehă, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, România și Slovacia cu privire la posibilitatea asigurării producției de proteine furajere”, se arată într-o comunicare a Ministerului Agriculturii.

    MADR anunțase anterior că Adrian Oros este prezent, în perioada 24-25 octombrie 2021, la Cracovia, în Polonia, la Summit-ul miniștrilor agriculturii din regiunea celor Trei Mări (Austria, Bulgaria, Cehia, Croația, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Slovenia).

    Conform informațiilor oficiale și imaginilor postate de la eveniment, din delegația României mai fac parte, de asemenea, secretarul de stat Marius Mihai Micu și directorul general al AM PNDR, Daniela Rebega.

    ”În cadrul declarației, statele semnatare recunosc problema deficitului de proteine furajere care rezultă din nevoile sectorului zootehnic și dependența Uniunii Europene de importurile de proteine vegetale pentru hrana animalelor din țări terțe, în fața restricțiilor rezultate, printre altele, din imposibilitatea utilizării de proteine animale procesate în hrana animalelor. Totodată, reprezentanții țărilor din regiunea celor trei mări apreciază eforturile Uniunii Europene de a reduce dependența de proteinele vegetale importate. Miniștrii agriculturii reuniți în Cracovia sunt de acord că prin creșterea suprafețelor culturilor proteice se asigură o contribuție importantă la realizarea obiectivelor Acordului Verde European și ale “Strategiei de la fermă la furculiță” – se mai arată în comunicarea oficială.

    Statele care nu au semnat acordul dar fac parte din regiunea celor Trei Mări sunt Austria și Slovenia.

    În Bulgaria, ministrul Agriculturii, semnatar de asemenea al acordului, a făcut public faptul că documentul face referire la o creștere a suprafețelor cultivate cu plante proteice. De altfel, în alocuțiunea susținută la Cracovia, Hristo Bozukov a anunțat că Bulgaria și-a crescut considerabil suprafețele cu plante proteice – creșterea fiind de 136% în ultimii 4 ani, la această evoluție contribuind semnificativ sprijinul cuplat de care beneficiază fermierii pentru aceste culturi.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe

    Ultimele știri

    Viticultorii au obținut în instanță anularea ordinului MADR prin care a fost oprit sistemul antigrindină Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Un tânăr profesor de la țară atacă ”Cornul și Laptele”: ”Sunt lucruri mult mai bune care se pot face cu bani publici” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Ai depus cerere pentru un aviz și nu ai primit răspuns în termen de 30 de zile? Se aplică legea avizării tacite!