• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sprijin pentru fermierii din România afectați de creșterea prețurilor!

    Angelica Lefter -

    Efectul de domino se resimte la nivel economic în toate sectoarele. Majorarea prețurilor la energie vine cu scumpiri mari în domeniul agricol în ceea ce privește achiziția inputurilor. Pe acest fond instabil, fermierii ar trebui ajutați de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), este de părere deputatul PNL de Suceava, Ioan Bălan.

    Oficialul solicită Ministerului Agriculturii acordarea unor ajutoare financiare cu caracter temporar pentru fermierii români, pentru anul 2022, care să compenseze, cel puțin în parte majorarea semnificativă a costurilor produselor energetice, potrivit svnews.ro.

    Totodată, parlamentarul liberal vrea  ca Guvernul să acorde o majorare temporară a nivelului subvenției în anul 2022, cu scopul protejării fermierilor români în față creșterii excesive a costurilor.

    În opinia lui Ioan Bălan, Ministerul Agriculturii ar trebui să demareze negocieri cu reprezentanții Comisiei Europene pentru a obține autorizare pentru aplicarea unor măsuri temporare pentru protecția fermierilor români.

    ”Majorarea semnificativă a tuturor prețurilor produselor energetice apasă tot mai puternic pe umerii fermierilor români. Astfel: prețul gazelor naturale se resimte într-o triplare a prețului la îngrășămintele chimice; majorarea cu peste 60% a prețului carburanților determină o creștere a costurilor pentru lucrările mecanizate și pentru transport; majorarea prețului energiei electrice generează o creștere a costurilor cu încălzirea și iluminatul unităților de producție, precum și a costurilor cu irigațiile pentru diferite culturi”, a opinat Ioan Bălan.

    Deputatul PNL de Suceava este de părere că majorarea costurilor în sectorul agricol se va reflecta în prețul final plătit de consumatori.

    ”Chiar dacă legislația europeană nu ne permite acordarea de sprijin financiar care să fie asimilat ajutorului de stat, același drept comunitar, coroborat de noile reglementări ale Comisiei Europene în chestiunea majorărilor accelerate ale prețurilor produselor energetice, ne pot lăsa, totuși, oportunitatea de a susține financiar, cu caracter temporar, acei consumatori afectați de această creștere de prețuri. Majorarea costurilor din sectorul agricol se va reflecta în prețul final majorat plătit de consumatori pentru produse alimentare”, a conchis Ioan Bălan.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în vigoare: Numărul maxim de găini care pot fi crescute la curte Primărie: Nu mai eliberăm adeverințe fermierilor până nu achită datoriile la bugetul local Hoț de porumb prins ”în acțiune” de fermier cu ajutorul dronei

    Ultimele știri

    O artistă compune ”moozică” pentru vaci. Concerte la fermă pentru creșterea producției de lapte Omnia Europe a pregătit fabrica din județul Constanța pentru recolta din acest an! Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de grâu. România, printre furnizori