• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Piețar prins că fura clienții la cântar. Poliția i-a făcut dosar penal pentru înșelăciune!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Dosar penal pentru înșelăciune! Un piețar trebuie să răspundă în fața legii pentru un prejudiciu de 15 lei, sumă pe care a furat-o la cântar, păcălind un client care cumpărase gutui.

    Un comerciant care își desfășura activitatea pe platul Pieței Centrale din Ploiești (Hale) s-a ales cu dosar penal, fiind acuzat că înșela clienții la cântar. Un bărbat care a cumpărat gutui a descoperit că primise cu aproape 3 kilograme mai puțin. Omul plătise 82 de lei, fiind înșelat cu aproape 15 lei.

    “La data de 9 noiembrie a.c., în jurul orei 13:30, polițiștii din cadrul Secției nr.1 de Poliție Ploiești, au identificat un agent economic din piața agroalimentară a Halelor Centrale din municipiu, care înșela clienții prin lipsă la cântar. Din verificările efectuate de polițiști a fost descoperit un bărbat, care cu puțin timp în urmă a cumpărat o cantitate de gutui pentru care a plătit suma de 82 de lei, iar în urma recântăririi s-a stabilit că ar fi fost înșelat cu suma de 14,5 lei, respectiv cu cantitatea de 2,9 kg de gutui lipsă. Cu privire la aspectele sesizate a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Prahova.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești