• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Incendiu puternic la o fabrică de preparate din carne

    agrointeligenta.ro

    Un incendiu puternic a izbucnit la o hală a unei fabrici de carne situată în comuna Valea Mare, judeţul Olt. Suprafaţa afectată a fost de 1.000 de metri pătraţi, iar intervenţia pompierilor a fost dificilă fiindcă o parte din acoperiş s-a prăbuşit.

    Incendiul a izbucnit ieri, duminică -14 noiembrie, iar la faţa locului s-au deplasat peste 60 de pompieri de la ISU Olt, Vâlcea şi Argeş, cu şapte autospeciale de stingere, două autospeciale de stingere la înălţime, un autocamion de intervenţie, un echipaj SMURD şi mai multe autospeciale pentru primă intervenţie.

    „Incendiul a fost localizat în limitele găsite (circa 1.000 metri pătraţi). Se lucrează pentru lichidare şi decopertarea acoperişului. Acoperişul este parţial prăbuşit în interior şi intervenţia se desfăşoară cu dificultate. Misiunea este de durată. Suprafaţa afectată este mare, iar până când nu este eliminat complet riscul de reizbucnire a incendiului, echipajele nu se retrag”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt, Alin Băsăşteanu.

    În urma incendiului nu au existat victime.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!