• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șantaj rusesc: Importurile de lactate din Ucraina, suspendat de autoritățile de la Moscova

    agrointeligenta.ro -

    Importul de produse lactate din Ucraina a fost suspendat de către autoritățile de la Moscova. Agenţia federală pentru protecţia consumatorilor din Rusia, Rospotrebnadzor, a explicat că decizia este motivată de „garantarea drepturilor consumatorilor” şi în urma constatărilor privind încălcarea normelor sanitare.

    Restricţiile vizează companiile Ros, Ahtirski Sirkombinat, Piriatinski Sirkombinat, Gadiacir, Zolotonoski Maslodelni şi Tehmolprom.

    Rusia a fost acuzată în mai multe rânduri că impune sancţiuni comerciale ţărilor partenere, având în vedere presiuni asupra statelor din regiune, cum a fost cazul resctricţiile pentru importurile de vin din Georgia, sau al produselor lactate din ţările baltice.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă gigant de un milion de hectare, vândută la sfârșit de an. Exploatația deținea și 90.000 de vaci Mesajul șefei APIA pentru fermieri în Ajunul Crăciunului Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești

    Ultimele știri

    Fermierii au ”împânzit” mai multe zone cu tractoarele. Drumuri blocate și semnale trase asupra acordului UE-Mercosur Primele fonduri europene pe care fermierii le pot accesa în 2026 Rasa de vaci de carne cu cel mai bun preț. Angus, Charolaise sau Limousine? Experiența fermierului Vasile Nagy