• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutorul de minimis apicultură – APROBAT! Termen cereri la APIA: 26 noiembrie, pentru plăți – 31 decembrie!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ajutorul de minimis pentru apicultori  a fost aprobat în ședința Guvernului de miercuri, 17 noiembrie. Executivul a reglementat acordarea unui ajutor de minimis apicultorilor de 23,7 lei/familia de albine, pentru un număr de 2.246.866 familii de albine, informează Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).  Pentru a intra în vigoare, proiectul trebuie publicat și în Monitorul Oficial.

    Apicultorii pot depune cererile la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) până la 26 noiembrie, din a doua zi după ce documentul este publicat în Monitorul Oficial. Plățile se fac obligatoriu până la 31 decembrie fiind vorba despre un ajutor de stat.

    ”Scopul acestui ajutor este susținerea activității în sectorul apicol pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2021 asupra sectorului apicol, astfel încât să se asigure continuarea ciclului de producție”, arată MADR.

    Conform sursei citate, valoarea totală a schemei de ajutor de minimis este de 53.250.724 lei, reprezentând 10.763.157,96 euro la cursul de schimb stabilit de Banca Centrală Europeană în data de 30 septembrie 2021, respectiv 4,9475 lei pentru un euro.

    ”Sursa de finanțare este bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale”.

    Apicultorii pot depune cereri până la 26 noiembrie

    Perioada de depunere a cererilor şi documentelor însoțitoare este cuprinsă între a doua zi lucrătoare după intrarea în vigoare a hotărârii de Guvern și 26 noiembrie 2021. Schema se derulează prin centrele județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, iar termenul de plată este 31 decembrie 2021.

    Reamintim că pe data de 2 noiembrie, Asociația Forța Fermierilor semnala Guvernului și Ministerului Agriculturii că proiectul de HG pentru minimisul în apicultură se află în dezbatere din luna septembrie, iar în lipsa aprobării actului normativ, banii se vor pierde, iar stuparii vor fi lăsați fără sprijin la finalul unui an complicat.

    CITIȚI ȘI: Dan Pănescu, Asociaţia Forţa Fermierilor: Am cerut ca ajutorul de minimis pentru apicultură să fie aprobat în următoarea şedinţă de Guvern!

    UTIL: PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea schemei „Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2021 asupra sectorului apicol” – PDF


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Băcița Flori Mînzat are pregătiți peste 300 de miei pentru Paște: ”Păstrăm prețul de acum doi ani, nu dăm la export”

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!