• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Salariul unui tractorist în 2021 pornește de la 3.000 de lei și ajunge la 14.000 de lei pe lună

    agrointeligenta.ro

    Salariile pe care fermierii le plătesc tractoriștilor, mai exact mecanizatorilor din ferme, sunt în creștere. Cel mai mare salariu se plătește în vestul țării, unde pentru salariul unui tractorist se ajunge la 14.000 de lei pe lună, bani pe care îi primesc însă numai angajații specializați să opereze pe cele mai noi mașini agricole, utilaje ce valorează, fiecare, sute de mii de euro.

    Salariul net pe care fermierii îl oferă pentru postul de tractorist într-o exploatație agricolă pornește de la 3.000 de lei și poate ajunge la 14.000 de lei, conform datelor culese de romania.europalibera.org.

    Cele mai bune salarii sunt la fermele din Ardeal

    Un venit minim de 3.000-4.000 de lei este asigurat în fermele din sudul țării, în partea de est și nord-est, salariile cresc și până spre 6.000-7.000.

    Recordul pentru cele mai mari salarii medii este deținut de mecanizatorii din Ardeal. Aici un tractorist câștigă și peste 10.000 de lei.

    Salariul unui tractorist care lucrează în ferma lui Dimitrie Muscă ajunge la 14.000 de lei

    Dimitrie Muscă, administratorul fermelor Combinatului Agroindustrial Curtici din Arad, continuă să dețină recordul pentru cele mai mari salarii pe care le plătește tractoriștilor. Acesta ajunge să aibă angajați care încasează un salariu de 14.000 de lei. Ferma lucrează 7.500 de hectare și are circa 500 de angajați.

    Dimitrie Muscă, în campania de recoltat (foto: Agrointeligența – Daniel Befu)

    Cele mai mari venituri sunt asigurate și la CAI Curtici în Arad numai acelor tractoriști care lucrează pe combinele performante sau alte utilaje agricole moderne. La această categorie de operatori specializați, salariul depășește în fiecare lună 10.000 de lei.

    În schimb, pentru cei care lucrează pe utilaje mai vechi, salariul mediu este undeva la 4.000 de lei.

    „Cel mai mic salariu este de 4.000 de lei, pentru angajații care lucrează pe utilaje mai puțin costisitoare. Sunt câțiva angajați care într-adevăr ajung la 12.000 – 14.000 de lei”, a declarat Dimitrie Muscă.

    Cel puțin între 300-400 de tractoriști lipsesc fermelor românești, conform unui memoriu transmis către Ministerul Agriculturii.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale

    Ultimele știri

    Când pământul nu așteaptă după bani: Cum acoperă fermierii mici cheltuielile până încasează? Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 17-24 iunie: prețuri, tendințe, producții estimate Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat!