• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Salariul unui tractorist în 2021 pornește de la 3.000 de lei și ajunge la 14.000 de lei pe lună

    agrointeligenta.ro

    Salariile pe care fermierii le plătesc tractoriștilor, mai exact mecanizatorilor din ferme, sunt în creștere. Cel mai mare salariu se plătește în vestul țării, unde pentru salariul unui tractorist se ajunge la 14.000 de lei pe lună, bani pe care îi primesc însă numai angajații specializați să opereze pe cele mai noi mașini agricole, utilaje ce valorează, fiecare, sute de mii de euro.

    Salariul net pe care fermierii îl oferă pentru postul de tractorist într-o exploatație agricolă pornește de la 3.000 de lei și poate ajunge la 14.000 de lei, conform datelor culese de romania.europalibera.org.

    Cele mai bune salarii sunt la fermele din Ardeal

    Un venit minim de 3.000-4.000 de lei este asigurat în fermele din sudul țării, în partea de est și nord-est, salariile cresc și până spre 6.000-7.000.

    Recordul pentru cele mai mari salarii medii este deținut de mecanizatorii din Ardeal. Aici un tractorist câștigă și peste 10.000 de lei.

    Salariul unui tractorist care lucrează în ferma lui Dimitrie Muscă ajunge la 14.000 de lei

    Dimitrie Muscă, administratorul fermelor Combinatului Agroindustrial Curtici din Arad, continuă să dețină recordul pentru cele mai mari salarii pe care le plătește tractoriștilor. Acesta ajunge să aibă angajați care încasează un salariu de 14.000 de lei. Ferma lucrează 7.500 de hectare și are circa 500 de angajați.

    Dimitrie Muscă, în campania de recoltat (foto: Agrointeligența – Daniel Befu)

    Cele mai mari venituri sunt asigurate și la CAI Curtici în Arad numai acelor tractoriști care lucrează pe combinele performante sau alte utilaje agricole moderne. La această categorie de operatori specializați, salariul depășește în fiecare lună 10.000 de lei.

    În schimb, pentru cei care lucrează pe utilaje mai vechi, salariul mediu este undeva la 4.000 de lei.

    „Cel mai mic salariu este de 4.000 de lei, pentru angajații care lucrează pe utilaje mai puțin costisitoare. Sunt câțiva angajați care într-adevăr ajung la 12.000 – 14.000 de lei”, a declarat Dimitrie Muscă.

    Cel puțin între 300-400 de tractoriști lipsesc fermelor românești, conform unui memoriu transmis către Ministerul Agriculturii.


    Te-ar mai putea interesa

    Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record