• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grâul românesc, pe masa egiptenilor: Alte 120.000 de tone vor fi exportate luna viitoare

    agrointeligenta.ro

    Autoritatea Generală pentru Achiziţia de Mărfuri din Egipt (GASC) a semnat un contract privind achiziţionarea a 230 mii tone de grâu din Rusia, Ucraina şi România, ca să producă pâine subvenţionată, informează cotidianul Daily News Egypt, citat de Bursa.

    Cea mai mare cantitate de grâu (aproximativ 120 mii tone) va fi importată din ţara noastră, urmând ca restul să provină, în mod egal, din Rusia şi Ucraina. Ministerul egiptean al Aprovizionării precizează că grâul urmează să fie importat la începutul lunii mai, timp de 10 zile.

    În martie, Egipt a cumpărat 470 mii tone de grâu din Rusia, România şi SUA. La începutul anului, GASC a semnat un contract privind achiziţionarea a 180 mii tone de grâu din ţara noastră la un preţ mediu de 317 dolari/tonă.

    Egipt, cel mai mare importator mondial de grâu, cumpără în mod normal aproximativ 15 milioane tone de grâu anual şi depinde de importuri, ca să poată produce pâine subvenţionată.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”