• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Construim cea mai puternică și reprezentativă organizație din mediul asociativ agricol! Mesajul Asociației Forța Fermierilor la împlinirea unui an de luptă pentru drepturile dumneavoastră!

    Vlad Macovei – Agrointeligența

    A trecut fix un an de la anunțul privind lansarea oficială a activității Asociației Forța Fermierilor. Am reușit, împreună cu membrii noștri și pentru membrii noștri, să punem în mișcare un proiect eficient, transparent și asumat. O asociație care să lupte pentru drepturile și interesele legitime ale fermierilor români, ale tuturor fermierilor români, indiferent de localizarea geografică, mărimea fermei sau sectorul de activitate. Au venit alături de noi foarte mulți fermieri și numărul nostru crește, de la zi la zi!

    Am provocat insomnii unor politicieni prin protestele noastre. Am dominat prezența mediatică în zona asociațiilor de fermieri. Am făcut aproape o sută de adrese, memorii și sesizări către autorități centrale și locale. Am rezolvat probleme punctuale ale membrilor noștri. Am venit cu suport juridic și pentru accesarea fondurilor europene. Am dat în judecată Ministerul Agriculturii pentru că ne-au fost încălcate drepturile, excluși fiind de la consultări, pe perioada mandatului lui Oros. Motivul real: Eram incomozi și nu am dorit să facem blaturi, am refuzat să facem troc cu soarta fermierului român. Membrii asociației noastre au plătit prețul discriminării, din acest motiv. Ieșim cu fruntea sus din acest război, prin care ne-am demonstrat forța și intransigența.

    Vă mulțumesc pentru încredere! Nu sunt fermier dar de zece ani îmi desfășor întreaga activitate, profesională și publică, în slujba fermierilor români. Ca reprezentant al dumneavoastră consider că este un avantaj faptul că nu am o activitate directă în agricultură. Nu am interes să sprijin un sector în defavoarea altuia. Ministrul Agriculturii, indiferent ce nume poartă sau din ce partid provine, nu are nici ce să îmi dea și nici ce să îmi ia. Nu sunt fermier dar sunt 100% legat, profesional și afectiv, de fermieri. Succesul dumneavoastră înseamnă și succesul meu. Și întotdeauna puteți conta pe sprijinul meu, pe implicarea mea totală pentru a pune agricultura în ofensivă! Avem treabă, trebuie să construim, împreună, cea mai puternică  și mai reprezentativă organizație din mediul asociativ agricol. Doamne ajută!


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Conferință internațională despre sustenabilitatea tehnologiilor agricole la Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Bujoru Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Super El Niño ar putea lovi agricultura mondială și împinge în sus prețurile cerealelor