• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractor concept proiectat de firma care a creat și designul mașinilor Ferrari

    Mircea Olteanu -

    Producătorul de utilaje agricole New Holland, parte a corporației italo-americane CNH Industrial, a prezentat studiul de concept al tractorului Straddle Tractor Concept, care a fost proiectat de firma de design auto care a creat designul mașinilor Ferrari.

    Potrivit New Holland, designul îi conferă tractorului „un aspect sportiv”. Producătorul nu a oferit detalii despre motorizarea pentru noul tractor, dar se crede că va utiliza un motor electric, relatează portalul de știri agricole agrarheute.com.

    Utilajul agricol a fost proiectată de Pininfarina SpA, cea mai faimoasă firmă de design auto din lume, care a a creat designul mașinilor pentru constructori auto precum Ferrari, Maserati sau Rolls-Royce.

    Straddle Tractor Concept se adresează în primul rând viticultorilor ale căror podgorii au o aranjare atât de complexă și cu poteci înguste, încât recoltarea strugurilor se făcea anterior manual, deoarece un tractor convențional ar fi deteriorat vița de vie.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: Varza românească e tocată pe câmp, în timp ce varza din import e tocată în farfurie! Fermierul care a recoltat orzul în decembrie. Testul unei culturi succesive neobișnuite Arenda de 7 tone/ha i-a revoltat pe fermieri. Ion Olteanu: ”N-ai cum! Este împotriva oricărei reguli economice!”

    Ultimele știri

    AAC îl confruntă pe președintele Nicușor Dan: Cu ce fermieri v-ați consultat care să fie de acord cu Mercosur? Șoc în România după protestul de la Bruxelles! Președintele Dan a anunțat că România susține Mercosur: ”Am avut discuții cu agricultorii” Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment”