• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Iarnă în toată regula în mai multe județe! Drumuri acoperite cu zăpadă și trafic îngreunat!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Alerta meteo de Cod Galben emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) luni, 6 decembrie, a intrat în vigoare de marți, 7 decembrie la ora 6.00 iar în județele aflate sub alertă ninsorile abundente au început deja să acopere mai multe drumuri naționale unde se circulă cu dificultate iar autoritățile intervin cu materiale antiderapante.

    Așa cum Agrointeligența-AGROINTEL.RO a anunțat, ANM a emis luni o alertă de cod galben pentru 24 de județe unde vor avea loc ninsori însemnate cantitativ, intensificări ale vântului. Astăzi, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat pe pagina proprie de Facebook că zăpada deja s-a depus pe mai multe drumuri naționale.

    ”Atenție șoferi! Se circulă în condiții de iarnă în anumite zone ale țării! Pentru perioada 07 decembrie, ora 06:00 – 08 decembrie, ora 18:00 a fost emis un cod galben de ninsori însemnate cantitativ și intensificări ale vântului în sudul și estul Transilvaniei, precum și în nordul și centrul Moldovei și zona de munte. În acest regiuni vor fi precipitații mai ales sub formă de ninsoare, existând posibilitatea depunerii unui strat de zăpadă pe alocuri consistent, îndeosebi în zona montană și submontană. De asemenea, în zona montană înaltă, iar pe arii restrânse și în Moldova, vor fi intensificări ale vântului, cu viteze de 45…55 km/h, viscolind ninsoarea”, anunță CNAIR.

    De asemenea, mai atrage atenție sursa citată, în această perioadă, pe rețeaua rutieră apare frecvent fenomenul de ceață ce reduce semnificativ vizibilitatea. ”Astfel, facem apel la conducătorii auto ca în aceste condiții să circule cu atenție, să adapteze viteza la condițiile meteo existente, să evite frânările și schimbările de direcție bruște, să păstreze distanța corespunzătoare față de ceilalți participanți la trafic și să respecte restricțiile instituite pe rețeaua rutieră, acolo unde este cazul. Precizăm că toate direcțiile regionale ale CNAIR sunt mobilizate și intervin acolo unde este cazul pentru ca traficul rutier să se desfășoare în condiții de siguranță”, mai precizează CNAIR.

    Astfel, circulația se desfășoară în condiții de iarnă la munte, în județele Bistrița-Năsăud, Gorj, Harghita, Sibiu și Vâlcea.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!

    Ultimele știri

    În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene