• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA: Start plăți pentru sectorul de creștere a animalelor, de astăzi!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Start plăți pentru crescători! Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că începând de miercuri, 8 decembrie, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru diferențele cererilor aferente lunii iunie și trimestrul al II-lea 2021, luna iulie 2021, luna august 2021 și a cererilor aferente lunii septembrie și trimestrul al III-lea 2021.

    Conform unui comunicat al APIA, remis miercuri 8 decembrie pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO, suma totală autorizată la plată este de 3.461.675,24 lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

    Sursa citată mai precizează că sumele sunt achitate pentru un număr de 105 de solicitanți care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr.1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare.

    Te-ar mai putea interesa

    Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească

    Ultimele știri

    Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele! DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Despăgubiri de secetă pentru fermieri! AAC cere Guvernului să intervină de urgență ADS verifică terenurile tinerilor care au primit pământ de la stat. Neregulile pot duce la rezilierea contractelor